Mesajı Okuyun
Old 23-08-2009, 10:52   #610
üye25928

Alıntı:
Yazan zozerk
Peki sizce Hukuk Fakültelerinin kontenjan'ı her sene kaç olmalıdır?
10.000'i abartı buluyorsunuz,çok fazla diyorsunuz.Peki sizce kaç olmalıdır bu rakam?
Bende şöyle birşey söylemek istiyorum şu durumdan şikayetçiyim,Tamam hukuk şu anda çok popüler çok yüksek puanlarla öğrenci alıyor ama eskiden böyle değildi.Hatta büyüklerimiz anlatıyor bizim zamanımızda hiç bir yere gidemediysen Hukuk Fakültesine de mi gidemedin derdik o derece kötüydü,puanı iyi yerlere tutmayanlar Hukuk Fakültesine giderdi diyorlar(80 ve öncesi dönemden bahsediyorum).Şimdi o dönemde Hukuk Fakültesine gidenler şu anda yüksek mevkiideki Avukat,Hakim,Savcılar onlar başarısız mı?
Seçiciliğin bu kadar az olduğu bir dönemde okul'a giren insanlar şu anda Türkiye'de Hukuk Sistemini idare ediyorsa ben şu andaki zor seçim koşullarında Hukuk Fakültesine giren insanların dahada başarılı olacağını varsayıyorum.Hernekadar bu sistem zekayı,mantığı,mesleki kabiliyeti ölçmesede sadece çalışma düzeyini ölçse de bir şekilde Hukuk Fakültesine girebilmeyi başarmış kişi çalışma disiplinini bozmazsa hayatta başarılı olabilir diye düşünüyorum.En kötü ihtimalle Hakim,Savcı olurlar diye düşünüyorum.(Hakimlik Ve Savcılık çok ciddi makamlardır kesinlikle küçümsemiyorum ancak üst düzey bir avukat'ın gelirine sahip olmadıkları için bu örneği verdim.)
Tamam 10.000 kişi alınıyor olabilir ancak daima kendisini geliştiren,çalışan kişiler kazanacaktır.Unutmamak gerekirki rekabet sizi daha iyi yapar.
Bu sene şu kadar kişi girdi,10 sene sonra şu kadar kişi girecek diye dert yanan kişiler kusura bakmasınlar ama bence kendilerine güvenemeyen kişilerdir.

Türkiye'de şu an 60bin avukat var. Bu sayı kaç yılda kaç bine çıkacak ufak bir hesaplama yapabilirsiniz.

Ayrıca hiç bir şey olamadıysan hukukçu da mı olamadın diyenler şu an ne iş yapıyorlar merak ettim doğrusu...