Mesajı Okuyun
Old 03-09-2011, 11:23   #22
Gemici

Alıntı:
Federasyon özerkliği çerçevesinde yargı tarafından denetlenmiyor diye biliyorum. Nitekim Fenerbahçe Federasyon'un Avrupa'ya göndermeme kararına karşı yargısal bir müdahale yapamadı.

Tabiki keyfi düşme cezaları verilemez. Ancak disiplin soruşturması ile ceza yargısının delil sistemleri farklı olduğundan ceza yargısında delil kabul edilmeyen şey disiplin soruşturmasında delil kabul edilebilir ve karara esas alınabilir. Ayrıca ceza yargısının suç saymadığı dolayısıyla konusuna girmeyen eylemler de disiplin soruşturmasında yönetmeliğe göre küme düşürme sebebi. Bunları ilk yazdığım yazıda daha detaylı olarak açıklamıştım. Tekrar etmeme gerek yok o açıdan.

Sayın Batu Han,
herhangi bir federasyonun veya kuruluşun yargı denetimine tabi olmayısı hukuk devleti fikrine ve hukuk devleti özelliğine ters düşen bir uygulamadır. Özerklik hukuki denetim dışı olmak değildir.

Benim bildiğim kadarı ile hukuk devleti kavramı ile çelişen bu uygulama bir darbe ile meşru yönetimi alaşağı eden generallerin kendilerine sağladığı positif bir ayırımcılıktır. Aklımda kaldığı kadarı ile bir de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kararları hukuki denetim dışı idi.

Saygılarımla