Mesajı Okuyun
Old 02-09-2011, 00:02   #19
Batu Han

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Batu Han,
yazdıklarınızdan çıkardığım sonuç federasyon kararlarının hukuki denetim dışında olduğu ve bu denetimin dışında olması gerektiği.

Benim düşünceme göre bazı toplumsal kurumları ve bu kurumların kendilerine verdikleri yönetmelik ve nizamnameler hukuki denetim dışında olamaz.

Saygılarımla

Geçen gün bir avukat güzel bir örnek vermişti.
Örneğin bir futbolcu sahada ki diğer bir futbolcuya oyunun durmadığı anda yumruk atıp burnunu kırıyor. Ortada bir yaralama suçu var. Peki disiplin cezası verilmesi yani futbolcuya 2 maç, 3 maç ceza verilmesi için bu konuda ki yargı kararı mı beklenicek?

Disiplin yargısıyla ceza yargısını karıştırmamak gerek diyorum sadece. Bu konuda ki yönetmelik ve kanunlar açık. Kaldı ki Federasyonun mahkeme kararını beklemesi vereceği kararı hukuki denetime sokmaz. Kararı yine şu an verdiğinde mevcut yollarla denetlenebilecek.

Ve açıkladığım doğrultuda atıyorum hızlı bir yargımız olsa ve karar çıkmış olsaydı, sanıkların tamamı beraat etse bile eldeki delillere dayanarak yine de futbol ahlakına aykırı hareketten küme düşmeye karar verilebilirdi. Denetim yolları da şu ankinden farklı olmazdı.