Mesajı Okuyun
Old 26-08-2011, 12:20   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pia
Sayın meslektaşlarım,

Sadece hukuki açıdan tarafsız ve tartışmaya mahal verecek değerlendirmelerden uzak bir şekilde sayın Admin'in deyimiyle cüppelerimizi giyerek son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek, görüşlerinizi almak istiyorum. Bu konuda forum yöneticilerinin ve konunun hassasiyetini de gözeterek cevap yazmanızı rica ediyorum.

Fenerbahçe aleyhine şike yaptığı iddiasıyla başlatılan soruşturma, TFF'nin aleyhine soruşturma yürütülen takımların Türkiye ve Avrupa liglerine katılması ya da men edilmesi konusunda kanaat yetkisinin sınırları hakkında neler düşünüyorsunuz?

FB'nin Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılmasının engellenmesi hukuki anlamda doğru bir karar mıdır? Bu bağlamda soruşturma devam ederken yaptırım uygulanması hukuka aykırı mıdır? Yoksa futbolun kendine özel nitelikleri ve zaman kıstası dikkate alındığında bu aşamada bir karar TFF'nin kanaat kullanma sınırları içerisinde midir? Yoksa konunun benim bilmediğim spor hukukuna ilişkin daha başka detayları da var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Mesele şudur: Biz taraftar gibi davranmayalım ama UEFA tarafgir davranmış mıdır?

Mesele spor hukukunun özel kurallarının olup olmaması da değildir.

Mesele disiplin hukukunun, ceza hukukunun önüne geçmiş olması da değildir.

Mesele şudur; her kurul, her kurum, her devlet,benzer olaylarda "hukuka,örf ve adete, kendi içtihatlarına" uygun karar vermek zorundadır. Bu bağlamda Milan takımı kendi ülkesinde ceza almışken dahi, şampiyonlar liginde oynaması UEFA tarafından engellenmemiş ve şampiyon olmuşsa;

UEFA'nın hiçbir açıklaması ve gerekçesi beni tatmin etmeyecektir.