Mesajı Okuyun
Old 07-06-2010, 18:54   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.A.Başer
Çok haklısınız, Karışıklığın sebebi kararın yazılışındaki yanlışlıktan kaynaklanmaktadır. Davacı kocanın kusurlu olması sebebiyle boşanma davası red edilmiştir. Ancak, nafaka yönüyle aynen şu ibareye yer verilmiştir; davanın açıldığı tarihten geçerli olmak üzere aylık 250.00 YTL sı tedbiren iştirak nafakası takdirine ve takdir olunan nafakanın davacı babadan alınarak küçüğe harcanmak üzere davalı anneye verilmesine, sizin belittiğiniz üzere, nafakanın tedbir nafakası olarak hükme bağlanması gerekir iken, kararda tedbiren İştirak nafakasından bahsedilmesi bu karışıklığa sebep olmuştur. Kararın bu şekilde yazılması doğru mu? yoksa benim tecrübesizliğim sebebiyle mi böyle bir karışıklık olmuştur. Saygıdeğer meslektaşım, bilgi paylaşımınız sayesinde, mesleğimizin püf noktalarından biri olan dikkatli okuma ve yorum yapma konusuna daha fazla özen göstermem gerektiğini farkettim.Sağolun

Alıntı:
tedbiren iştirak nafakası takdirine ve takdir olunan nafakanın davacı babadan alınarak küçüğe harcanmak üzere davalı anneye verilmesine, sizin belittiğiniz üzere, nafakanın tedbir nafakası olarak hükme bağlanması gerekir iken, kararda tedbiren İştirak nafakasından bahsedilmesi bu karışıklığa sebep olmuştur. Kararın bu şekilde yazılması doğru mu?

Kararı muhtemelen yazı işleri yazmıştır. Bir hakimin bu hatayı yapacağına inanmak istemiyorum. Tabii ki yanlıştır.

Alıntı:
III. Geçici önlemler

MADDE 169.- Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır.

Yargılama esnasında takdir edilen nafaka maddeden de anlaşılacağı üzere geçici önlem niteliğindedir. İştirak nafakası ise ancak boşanmaya karar verilmesi ve bu kararın kesinleşmesinden sonra hüküm ifade eden nafakadır.

Alıntı:
Saygıdeğer meslektaşım, bilgi paylaşımınız sayesinde, mesleğimizin püf noktalarından biri olan dikkatli okuma ve yorum yapma konusuna daha fazla özen göstermem gerektiğini farkettim.Sağolun

Bu yazdıklarınız çok güzel bir özeleştiri olup; meslek hayatınızdaki, en önemli derslerden birini çıkardığınız için ben de sizi tebrik ederim.

Biz THS'de elimizden geldiğince, meslektaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama herkesin olduğu gibi benim de tarzım farklı. Bazen, doğrudan soruya yanıt veriyorum. Bazen de, şimdi olduğu gibi kavram kargaşası yaşandığını görürsem önce onu aydınlatmayı deniyorum. Ben soru sormaya başlıyorum. Ama bu tavrım, bazı soru sahibi üyelerce yanlış anlaşıldığından olsa gerek, soruma yanıt verilmemektedir. Mesajımı okuduğunu da görüyorum ama yanıt vermemeyi tercih ediyor.

THS'den gerçekten yararlanmayı düşünen genç meslektaşlar soru ve cevaplarla katılımcı olmalılar. Yanlış yapa yapa, doğruyu öğrensinler. Ancak sadece soruyu sorup,kendince cevabı da aldıktan sonra ortalıktan kaybolanlar var. Ben onlara "hap" cevap isteyenler diyorum. O bilgi asla hafızalarında yer etmiyor. Başka yerde de kullanamıyorlar. Ama eminim siz artık, yoksulluk, tedbir ve iştirak nafakası arasındaki farkları öğrendiniz. Daha önemlisi, bir karar nasıl okunur, soru nasıl sorulur ve yorumda nasıl bulunulur, bunları öğrendiniz.