Mesajı Okuyun
Old 22-04-2008, 18:24   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan hasbaloglu
hepinize saygılar
Garip bir soru yönelteceğim benim için ama avukat büyüklerim için belki sıradandır bilemiyorum
olayı özetleyeyim . Avukat müvekkilinin dediklerinin doğrultusunda bir kişiye icra takibi başlatıyor ama elinde herhangi bi belge yok sadece söze dayanarak ( eski sevgilime şu kadar para vermiştim almak istiyorum... )
Sonra borçlu avukatın bürosuna geliyor ve ' bu adam ayrılmamızı hazmedemedi bana verdiği paraların borç olduğunu bilmiyordum ' diyor ama kendisine ödeme emri geldiği için ( ki o kağıt korkudan beyni durdurur bazıları için ) parayı ödemek zorunda olduğunu yoksa filmlerdeki gibi evi boşaltacaklarını falan düşünüyor . Kadın haklı olduğunu bilmiyor !
Hele hele itiraz etse bu işten tamamen kurtulacağını hiç bilmiyor !!!
Sizce bu durumda avukatın yapması gereken nedir?
Benim için çok önemli hatta aciliyeti var 7 gün dolmak üzere.
Teşekkürler!

Kime göre haklı? Size göre haklı, hukuka göre; usulde haklı/itirazla borçtan azade, esasta haksız/bağış beyan edilmiş mi? -, kadına sorarsanız haksız/borçlu, adama sorarsanız haksız/borçlu, vb. vb.

Bu görecelilik bizim işimiz değil. Bu nedenle kafa karışıklığıan gerek yok:

-Siz alacaklının avukatıysanız, yasal haklarını anımsatmak babından dahi "İtiraz edersen ödemek zorunda kalmazsın" diyemezsiniz. Derseniz, karşı yana hukuki yardımda bulunmuş, üstelik müvekkilinizin menfaatlerine aykırı davranmış olursunuz.

Kendi adıma bana müracaat eden borçlularla, ödeme pazarlıkları (taksit anlaşmaları) haricinde diyaloğa mümkün olduğunca girmiyorum, beni çok zorladıklarında "Sizin avukatınız değil, karşı yanınızın avukatıyım, bu soruları/itirazları benimle değil, ihtiyaç duyuyorsanız başka bir avukatla görüşün, ödeme yapacaksanız alalım ya da dosyaya ödeyin, sair sorularınızı yanıtlamakla ödevli değilim" der ve konuşmayı keserim.

Bizler hakim değiliz. Müvekkilimizin haksız bir eylemini keşfettiğimiz zaman da gerektiğinde usulü dairesinde (Gerekçe göstermeksizin/Sır saklama ödevi) istifa ederiz, ama konuya yargıç gibi yaklaşmakla, haksız eylem nitelemesi arasında, uçurum olduğu inancındayım.

Saygılarımla...