Mesajı Okuyun
Old 30-03-2008, 14:21   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan hasbaloglu
müvekkilinin dediklerinin doğrultusunda bir kişiye icra takibi başlatıyor ama elinde herhangi bi belge yok sadece söze dayanarak ( eski sevgilime şu kadar para vermiştim almak istiyorum... )
sonra borçlu avukatın bürosuna geliyor ve ' bu adam ayrılmamızı hazmedemedi bana verdiği paraların borç olduğunu bilmiyordum ' diyor ama kendisine ödeme emri geldiği için ( ki o kağıt korkudan beyni durdurur bazıları için ) parayı ödemek zorunda olduğunu yoksa filmlerdeki gibi evi boşaltacaklarını falan düşünüyor . kadın haklı olduğunu bilmiyor !
hele hele itiraz etse bu işten tamamen kurtulaçagını hiç bilmiyor !!!
sizce bu durumda avukatın yapması gereken nedir?
benim için çok önemli hatta aciliyeti var 7 gün dolmak üzere
teşekkürler

Sayın Hasbaloğlu;

Bir avukatın ne yapması gerektiği sorusunun bir çok cevabı vardır. Lakin avukatın yapmaması gerekenler daha kolay sıralanabilir: Avukat peşin hükümlü olmamalıdır.

Size müvekkiliniz gelmiş, alacağım var demiş; siz de müvekkilinizin alacaklı olduğuna kendinizi inandırmışsınız.
Sonra borçlu borcum yok dediğinde de müvekkilinizin haksız olduğuna inandırmışsınız.

Bir ceza davası için vicdani hesaplaşma içinde değilisiniz... Müvekkilinizin ya da borçlunun elinde bir belge de yok. Bu belgenin hangi şartlar altında hazırlandığına ilişkin bir tahmin yürütme yükümlülüğünüz de yok.

Müvekkil alacağım var demiş, siz de ilamsız bir takip açmışsınız.
Sizin yanınıza gelen borçlu muhtemelen adresinizi ödeme emrinden okumuştur. Biraz daha okursa tebellüğ ettiği kağıdı, itiraz etme hakkı olduğunu da pekala öğrenebilir. Müvekkiliniz de dilerse itirazın iptali davasını açar. Alacak miktarı da senetle ispat sınırını aşıyorsa siz de vicdani hesaplaşma yükünden kurtulursunuz

Bence sizin olayınız avukatın vicdani hesaplaşması için çok çarpıcı bir örnek değil bu yüzden. Ancak avukat, gerçekten bir haksızlığa sebep olacak davada bulunduğunu düşünürse, bence yapması gereken vekillikten çekilmek ve sır saklama yükümlüğü çerçevesinde farkettiği ya da hissettiği haksızlığı saklamaktır.

Saygılarımla,