Mesajı Okuyun
Old 11-09-2008, 10:13   #18
Av.Ebru Caner

Önemli

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Muvazaa iddiası ile dava açılacak ise,işlem konusunun tamamı için açmak gerekirse de,dava açılırken hisseye orantılı harç yatırmak ve bilahare yargılama-keşif sırasında ortaya çıkacak toplam değere göre harcı tamamlamak mümkün olabilir. Ancak İİK na göre tasarrufun iptali istenecek ise,alacak(temlik konusu işlemin değeri daha az ise,onun değeri) oranında iptal istemek gerektiği için ve alacak fazlası miktar için tasarruf iptal edilemediği için,bu miktarın harcı da tamamlanmaz.

Tenkis davası açılıyor ise,davacının payı oranında;

muvazaa konusu işlem bir hissenin devrine ilişkin ise,bu hissenin değerine göre harç yatırmak gerekecektir.

benim de bu konuda bir sıkıntım var, şimdi bana dava dilekçesi yazılmış, ilk celsesi görülmüş muvazaaa sebebiyle tapu iptali ve tescil davası geldi. davayı mirasçılardan sadece biri açmış, dava dilekçesini incelediğimde dava değerinin fazlaya ilişkin hakların saklı tutulmadan yazıldığı gördüm ve belirtilen değer çok düşük. Bu durumda sonuç nolucak, karar bu değer üzerinde mi çıkacak?davanın kurtarılma yolu var mı? şimdiden teşekküler