Mesajı Okuyun
Old 22-01-2024, 16:31   #1
avhanim

Soru Kiracı icra takibine hiç itiraz etmez ise sözlü kira sözleşmesinin varlığını kabul etmiş sayılır mı?

Saygıdeğer meslektaşlarım merhaba,
Müvekkilin kiracısı kira bedelini her ay düzenli ödemediğinden iki haklı ihtarla kiracıyı tahliye edebilmek için iki ayda iki ayrı icra takibi başlattık. Geçmiş yıllarda yazılı kira sözleşmesi mevcut iken, kira bedelinin %25'ten fazla artmış olması sebebiyle müvekkil alacaklının problem yaşamaması açısından ödeme emrini sözlü kira sözleşmesine bağlı olarak düzenledim ve bu bakımdan yazılı sözleşmede yazmamasına rağmen sözlü olarak her ayın 15'i ödeme yapması kararlaştırılmış kiracıya ayın 15'inden hemen sonra takip başlattım. Kiracı ilk ödeme emrine süresi içerisinde itiraz gerçekleştirmedi. Nasılsa itiraz etmediğinden akdi ve ödemeyi kabul etmiş olacağını düşündüğümden, ikinci icra takibini de ay sonunda değil de ayın 15'inden sonra başlattım.

Bu durumda İİK 269.madde hükmü uygulanır görüşündeyim. Yani tahliye davası açtığımız vakit, kiracı sözlü kira akdinin varlığını ve kira ilişkisini kabul etmiş sayılacağından mahkemede sözlü kira akdine itiraz edemez diye düşünüyorum. Yalnızca aklımı kurcalayan 5 yıl öncesine ait yazılı kira sözleşmesi mevcut olması. Kiracı eğer bu yazılı akdi kaybetmemişse, mahkemeye delil olarak sunabilir.
Bu konuda fikir ayrılığı yaşadığımdan, engin bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim...