Mesajı Okuyun
Old 11-02-2008, 17:08   #3
ebru k

Varsayılan teşekkür

cevabınıza teşekkür etmekle birlikte tam kafamdaki sorunun cevabı olmadığını düşünüyorum çünkü ispat açısından sizin belirttiğiniz gibi itirazın iptali davasında pek şansım olmamasına rağmen ticari defterlerin incelenmesini isteyebileceğim alacak davasını açmak daha mantıklı görünüyor bana...

quote=nephilis]Sorunuzun cevabı şahsi kanaatimce olumsuz..

TTK'nın 20/III e göre " Tacirler arasında,diğer tarafı temerrüde düşürmek veya mukaveleyi fesih yahut ondan rücu maksadiyle yapılacak ihbar veya ihtarların muteber olması için noter marifetiyle veya iadeli taahhütlü bir mektupla yahut telgrafla yapılması şarttır."

Yukarıdaki açık kanun hükmü karşısında faturayı elden teslim ettiğinizi tanık dinleterek ispat edemeyeceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca bağımsız alacak davası açmak yerine itirazın iptali davası açmanız daha mantıklı.Açacağınız bu davada müvekkilinizin kesmiş olduğu faturalar usulüne uygun olarak karşı tarafa tebliğ edilmediğinden münderecatı kesinleşmemiştir.Bu nedenle elinizdeki faturaya da dayanamazsınız. Kaldıki fatura usulüne uygun tebliğ edilmiş olsaydı dahi tek başına sözkonusu malın teslim edildiğine dair yeterli kanıt oluşturmaz.
Bu konular sitemizde daha önce farklı başlıklar altında tartışılmıştı.Bir arama yapmanızda fayda var.
İyi çalışmalar..[/quote]