Mesajı Okuyun
Old 02-04-2012, 19:43   #7
hukukkuşu

Alıntı:
Yazan AV. Serhat ÇATAR
Ben malesef Suat Bey' in görüşüne katılmıyorum.
Sayın Hukukkuşu kendi sorunuz içinde cevabınız var niçin tekrar sormak gereğini duydunuz anlamadım. Dediğiniz gibi pek çok Yargıtay kararı mevcut boşanma kararının temyiz edilmemesi, yalnızca maddi ve manevi tazminatın temyiz edilmesi durumunda boşanma hükmünün kesinleşmiş sayılacağı ve o tarihten itibaren ( yani temyiz süresinin sona erdiği tarihten) faizin işlemeye başlayacağı konusunda.

Boşanma kararı en son temyiz dilekçesinin verildiği tarihte kesinleşmiş olur bence ama riske atmayıp kararın tebliğ edilmesinden sonra temyiz süresinin son gününün kesinleşme günü olarak almak ve faizi bu tarihten başlatmakta fayda var.

İlamın bozulmasından sonra yeniden verilen karar ile tazminat miktarlarında bir artma oldu ise bu artan kısım için faiz karar tarihinden itibaren başlar.

Bozmadan sonra artık karar yazılmış ise karşı tarafa tebliğini beklemeye gerek yok icra takibi açabilirsiniz.

Saygılar...

Değerli AV. Serhat ÇATAR;aslında ben de sizin gibi düşünüyorum ve konuyu çok fazla dallandırıp budaklandırmak istemedim.Ve açıkçası çok çok fazla ayrıntıya girmek istemedim sanırım, şöyle ki;
Yargıtay'ın bozma ilamından sonra mahkemeye başvurarak aldığımız kesinleşme şerhi'nde "manevi tazminat dışında kalan temyiz başvurularının şu tarihte(karar düzeltme süresi sonu) kesinleştiği" belirtilmiş.Anlaşılan o ki, "temyiz edilen diğer hususlar" denilerek boşanma kararı gözden kaçırılmış. Ben mahkemeye ek bir dilekçe yazarak boşanma kararının temyiz edilmediğini, böylelikle tebliğden itibaren temyiz süresinin dolduğu son gün kesinleşmesi gerektiği yönünde şerh vermesi için talepte bulundum.Hakim bey inceleyeceğini ve karar vereceğini söyledi.Kararı bekliyorum ve paylaşacağım.
Tazminatın artması durumunda faizin yeni karardan itibaren işleyeceğini belirtmişsiniz.Eğer mahkeme boşanma ile ilgili kararın şerhini geriye çekecekse ben faizi yine boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren işletmeyi, konu icra mahkemesine giderse, artırılmış tazminat kararını mahkemeye sunmayı düşünüyorum.Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla.