Mesajı Okuyun
Old 08-04-2007, 22:11   #8
Şirvan

Selamlar,

Deniz ticareti hukuku çalışma grubu ayrı olmalıdır. Osmanlı'nın yükselme devrinden itibaren denizlerimize gereken önemi vermedik. Ne ekonomik anlamda ne hukuki anlamda çooook çok önemli bir noktada olsak bile neredeyse hiçbir şey yapmadık. Bugün Yunanistan dünya deniz ticaretinin yüzde onaltısını elinde tutuyor. Türkiye ise maalesef yüzde bir. İngiltere'de deniz ticaret hukukunda yüksek lisans yaptığım sene bizim sınıfta Yunan öğrenci sayısı 15 idi; sınıfın toplamı ise 35 kişi. Türk olarak yalnız ben vardım ve bu adamların bu işe ne kadar önem verdiğini daha iyi anladım. Elbette ki burada sorun Türk-Yunan rekabeti değil; bizim ülkemizden daha az önemli bir coğrafi konumda olan bir ülke bizden daha hassas. Sözün özü, bugüne kadar deniz ekonomisi ve deniz hukukunda hep geride durduk veya kaldık. Ama en azından Türk Hukuk Sitesi'nde ona hak ettiği değeri verelim. Ticaret denen şeyin ana unsurlarından biri de taşımadır ve taşımanın yüzde doksanı denizden yapılır. Öyleyse deniz için ayrı bir başlık açmak gerek. Yerli ve yabancı elimdeki kaynaklardan dahi yararlanarak burada faydalı olmaya çalışırız.

Herkese kolay gelsin.