Mesajı Okuyun
Old 09-08-2011, 15:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan garani
Sevgili meslektaşlarım şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.ELimde bir iş davası mevcut ve söz konusu davada devir söz konusu.Devir eden devir edilen tarihe kadar bütün sorumluluğun kendine ait olacağını,işçilik hakalrı da dahil olmak üzere,beyan eden bir sözleşme imzalıyorlar ve bu husus Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanıyor.Maulumunuz TTK'da 2 yıllık sorumluluk esası söz konusu ama ben bu hususun bertaraf edilebileceği ile ilgili olarak bir karar bulamadım.daha doğrusu elimde devirle ilgili bir karar var ama çok eski tarihli.Şimdi bu devirle beraber bir kişinin fiilen 8 aylık çalışması söz konusu diğer kişi hiç çalışmamış.Sorumluluk belirlenirken sözleşme gözönünde bulundurulur mu?Ki ben husumet itirazında da bulunmuş idim.Böyle bir durumla karşılaşan meslektaşım var ise görüş nedir ve elinde yüksek mahkeme kararı olan meslektaşım var mıdır?şimdiden sağolun.İyi çalışmalar.

Bildiğiniz gibi sözleşme taraflarını bağlar. Tarafların alacaklılarını bağlamaz. Bir işletmenin devralınması durumunda devralan bakımından alacaklıları zarar kastı taşıdığı kanuni karinedir. (İİK.280)

Ancak İİK.280/son fıkra hükmünün, devralana, devir tarihinden en az 3 ay önce ticaret sicil ile ilan yoluyla durumu 3.kişilere bildirmesi halinde karineyi çürütme imkanı tanıdığı da açıktır.

Alıntı:
Ticari işletmenin veya işyerindeki mevcut ticari emtianın tamamını veya mühim bir kısmını devir veya satın alan yahut bir kısmını iktisapla beraber işyerini sonradan işgal eden şahsın, borçlunun alacaklılarını ızrar kasdını bildiği ve borçlunun da bu hallerde ızrar kasdiyle hareket ettiği kabul olunur. Bu karine, ancak iptal davasını açan alacaklıya devir, satış veya terk tarihinden en az üç ay evvel keyfiyetin yazılı olarak bildirildiğini veya ticari işletmenin bulunduğu yerde görülebilir levhaları asmakla beraber Ticaret Sicili Gazetesiyle; bu mümkün olmadığı takdirde bütün alacaklıların ıttılaını temin edecek şekilde münasip vasıtalarla ilan olunduğunu ispatla çürütülebilir.