Mesajı Okuyun
Old 02-03-2004, 12:02   #7
Ahmet Güngör

Sayın Bir Dost,

"Türk lirası olarak belirlenmiş bir alacak olsaydı sadece faiz uygulanacaktı. Ama dolar olarak belirlenmesi halinde ayrıca faiz uygulanması adalete uygun olmayacaktır." demişsiniz...

Benim 2.000 dolarım var. Bu parayı dolar olarak saklamak istiyorum. Bankaya gidip vadeli hesap açtırıyorum. Banka da bana yıllık %4 faiz veriyor. 6 ay sonra paramı çekmek istediğimde bankadan 2.000 dolar ana paramı ve işlemiş 40 dolar faizi ile birlikte 2.040 dolar alıp gidiyorum.

Birinden 2.000 dolar alacağım olsa, altı ay ödemese, altı ay sonra 40 dolar faiz istersem haksızlık mı yapmış olurum?

Mahkeme de kararında dava tarihinden itibaren faizi ile birlikte belirli bir meblağın ödenmesine karar vermiş. Kararda bir yanlışlık yok. Alacaklı da döviz takibi yapmak yerine (muhtemelen dövizin uzun bir süredir yükselmemesi sebebiyle) TL. takibinin kendisi için daha avantajlı olacağını düşünerek seçimlik hakkını dövizi TL.'ye çevirerek kullanmış. Takipde bir yanlışlık yok.

Ben böyle görüyorum. Göremediğim bir şeyler varsa, lütfen daha ayrıntılı yazar mısınız. Karar niçin yanlış, ödeme emri niçin ilama uygun değil, ödeme emri hangi sebeple iptal edilmeli... gibi.

Saygılarımla.