Mesajı Okuyun
Old 18-08-2006, 02:00   #1
umutlaw

Varsayılan Soruşturma, Şikayet ve Gizlilik...

Sayın meslektaşlarım,
Hanımefendiler / Beyefendiler

Aşağıda huzurunuza arz ettiğim olay benim ve Almanya da bulunan diğer meslektaşlarımın kafasını çok karıştıran ve bize ilginç gelen bir olaydır yorumlarınızı ve engin bilgilerinizi paylaşmanızı saygıyla dilerim.

Yabancı X kişi Türkiye Cumhuriyetinde öğrenci olarak oturmuş. Kişi X teknik üniversitesinden mezun olmuş ve daha sonra bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaştı arkadaşı isteği üzerine kendisine bir inşaat işleminde yardımcı olmuştur. X yabancı kişi işlem bitiminde parasını almış ve daha sonra da öğrenciliği bittiği için Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını terk etmiştir. Üç yıl sonra tatil için Türkiye Cumhuriyetine giriş yaparken tutuklanmış. Sunulan gerekçe : Dolandırıcılık. Davacı taraf X kişinin telefon numarasını vererek şöyle iddiada bulunmuştur; X kişi iki yıl önce benim paramı aldı, yabancı olduğunu şimdi anladım bu mesleği Türkiye de yapma hakkı yokmuş beni dolandırdı. Davacı buna olaya da sadece üç şahit göstermiş.

Sorular:

1- Şahit veya telefon numarası göstererek bu şekilde bir iddia ortaya konularak kişi tutuklana bilir mi ? Telefon numarasıyla kişinin kimliği Cumhuriyet Savcılığı tarafından hemen tespit edilebilir mi? Bu tip bir suç için bu mümkün mu ?

2- Yabancı olunması koşulu, yurt dışına çıkış ve giriş yasağı konulması için bir gerekçe mi ?

3- Davacı iki yıldan sonra dolandırıcılık veya her hangi başka bir iddia ile C.Savcılığına başvurabilir mi?

4- Hangi şartlar altında bir kişinin yurt dışına çıkışı yasaklanabilir?

5-Hangi şartlar altında bir kişinin kimliğinin tespiti yapılabilir?

6- Türkiye Cumhuriyetinde kişilerin bilgilerinin gizliliği esası bakımından acaba Cumhuriyet Savcılığı kendisine bir telefon numarası verilince derhal konuyla ilgili kişinin kimlik bilgilerine ulaşması hukuken doğru bir hareket mi ? yasallık koşulu nedir ?

Açıklama: Almanya kanunlarına göre yukarıda arz edilen / açıklanan hukuki konu sadece bir bilgi paylaşım hususu olup konuya ilişkin her hangi bir maddi çıkar olmadığı taahhüt edilir. Bu husus Almanya Avukatlık kanununa göre yazılması zorunlu ve sadece şahsım tarafından mesleği yeminime dayanarak açıklamam gerek mecburi bir husustur. Frankfurt Am Main den, 17-08-2006