Mesajı Okuyun
Old 15-04-2008, 12:31   #1
Av.Mikail Altintas

Varsayılan Çek yaprağı teminat bedelin banka tarafından ısrarla ödenmemesi..

Arkadaşlar elimde Bir bankaya ait süresinde ibraz edilen ve karşılığı çıkmayan çek yaprağı var. Müvekkil kendisi teminat bedelini almak için ilgili bankaya gittiğinde ibraz süresi geçmiş sana bedeli veremeyiz avukatın gönder demişler. Müvekkil bana geldi ve meseleyi anlattı.Kendim bankaya gittim çek bedelini istemeye veremyiz dediler.Sebep? Bu bedel ibraz süresi ile sınırlı tutulmuş. Dilekçe ile başvurdum bir hafta sonra cevap geldi. İlgili Yargıtay kararı sunulmuş İbraz süresinin geçmesi nedeniyle ödeme hukuken mümkün değilmiş. Bitmedi ayrıca vekalette koskoca AHZU KABZA yetkili kılınmış olduğum halde bankalardaki çek teminat bedelini almak için de özel yetki gerekiyormuş.

Sorular:
1- İlamsız takip yapmayı düşünüyorum fakat Faiz başlangıcı olarak ibraz tarihimi yoksa dilekçe ile başvuru tarihi mi göstermeliyim?

2- Böyle bir özel yetkiye gerek vamıdır? Yoksa vekalette bulunan AHZU KABZA ibaresi yeterlimidir?

Bankaların ödememe gayreti özellikle biz avukatlar için çok sıkıntı olmaktadır. Bu hususun aydınlatılması açısından meslektaşlarımıza faydalı olacaktır... Şimdiden teşekkürler kolay gelsin....

(İlgili yargıtay kararı: Yargıtay 12.Hukuk Dairesi 08.10.2004 tarih, 2004/10462 Esas ve 2004/21291 Karar)