Mesajı Okuyun
Old 25-05-2009, 15:41   #6
Nusret

Varsayılan Tebliğ tarihi yoksa ıttıla mı vardır?

Kanun açıkça "kesinleşen mahkeme kararının tebliğinden itibaren" dediğine göre Adli Tıp Bey'e katılmam mümkün değil. Karar, tefhimden itibaren 8 gün içinde ancak temyiz edilmemişse kesinleşir. Temyiz edilmemiş olsa bile, tarafların temyiz edip etmediğinin belli olması için bir süre daha beklemek de lazımdır. Çünkü, tarafların temyiz dilekçelerini başka bir adliyeden muhabere ile göndermiş olma ihtimali de vardır. Zaten tebliğden itibaren denmesinin nedeni de budur. Aksi halde işçi vekilleri yatağı döşeği Mahkeme kalemine serip kesinleşti mi acaba diye beklemek zorunda kalırlar. Kaldı ki, kaleme yatağı sersek bile, az önce dediğim gibi, temyizin muhabere ile gönderilmesi ihtimali karşısında bu dahi fayda etmeyecektir.

Son söz: İşe iade başvurusunda 10 işgünlük sürenin başlangıç tarihi, kesinleşmenin tebellüğ tarihidir. Eğer bu durum, davacı vekilinin kararı almasına rağmen dosyaya işlenmemişse -ki bu kalemin de hatasıdır- davacı vekilinin ihtarnameyi zamanında gönderdiği kabul edilmelidir, karine olarak. Bunun tersini iddia ediyorsanız ispatlamanız gerekir. Bence bu durum, ıttıla da sayılmaz. Dolayısıyla işe iade ihtarının zamanında gönderildiğini kabul etmekten başka yapacak bir şeyiniz yoktur.

Benim buna benzer bir olayda yaşadıklarımı anlatayım: Karardan -ki her iki tarafa tefhim de vardı- yaklaşık iki hafta sonra dosyaya baktığımda davalı işveren vekilinin herhangi bir temyizi halen yoktu. Kalemden kesinleşme istedim. Fakat, muhabere ile göndermiştir belki avukat bey denilince makul bulduğum için kesinleşme almadım. Bu arada gerekçeli karar henüz yazılmamıştı. Epey bir süre sonra gerekçeli kararı almaya gittiğimde kararın yazıldığını, davalı vekilinin kararı alıp üzerine alma tarihini yazdığını gördüm. Temyiz de etmemişti. Ben de kararı alarak kararın dosyadaki nüshasının üzerine aldığım tarihi yazdım. Bu tarih benim kesinleşmeyi tebellüğ tarihimdir. Bundan sonra süresi içinde işe iade ihtarnamesini gönderdim. Davalı işveren vekili ihtarıma verdiği cevapta, kararın kesinleşmesinden itibaren 10 işgünü geçmiştir ve başvuru süresinde yapılmamıştır diyerek talebimizi reddetti. Ben de, işe iade başvurusunu kararın kesinleşmesinden itibaren değil, kesinleşmenin tebellüğ tarihinden itibaren 10 işgünü içinde yapma hakkımız var diyerek ücret ve tazminatlar için dava açtım. Yakında ilk duruşması olacak. Yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı bu davayı kaybetmemiz mümkün değil. Sanırım işveren vekili de bunun farkında; ama süre kazanmak için böyle bir yola başvurdu diye düşünüyorum.