Konu: Ziynet
Mesajı Okuyun
Old 02-03-2019, 23:59   #1
Konuk

İnceleme Ziynet

Merhabalar, geçen yıl anlaşmalı olarak boşandım. Daha önce çekişmeli boşanma davamız ve benim tazminat, nafaka ve ziynet alacaklarımı talep etmiştim. Anlaşmalı boşanırken bir miktar tazminat kararlaştırdık ve nafaka ya da herhangi bir gayrimenkul alacağım olmadığına dair nafaka hakkımdan da feragat ettiğimi zaten çocugumuz yok velayet konusunda da anlaşmaya gerek yok diyerekten anlaştık ve boşandık. Ben eşime ziynet davası açmayı düşünüyorum çünkü 100 bin lira civarı takım (set takımı, bilezikler vesaire)vardı. Boşanırken ziynet alacağımdan feragat ettiğimi beyan etmedim ve ziynet kelimesi dahi protokolde geçmedi. (Emsal kararda sunarsam).Anlaşmalı boşanmada anlaşmak durumunda olduğumuz bir konu değildi. Ayrıldığım eşimin daha önceki başka ceza davası dosyasında altınları benden aldığı ve kuyumcuda bozdurup borç ödediğini beyan etmişti. Yazılı beyanı var. Altınlı düğün fotoğraflarım var ve daha önce çekişmeli boşanma davamda neredeyse 10 celse sürdü hiç bir zaman itiraz etmedi bu konuya. Ben tüm bu sebeplerle ziynet davası açabilir miyim? Ayrıca eşimin maddi durumunun pek iyi olmadığını biliyorum bu nedenlede ve eşimin aslında takılarımın bir kısmını ailesine babası ve annesine verdiğini biliyorum. Kayınpederimin maddi olanığı var ona ziynet davası açabilir miyim? Bilezikler miktarı kadar boşandığım eşime ve setimle,diğer takım için kayınpederime ziynet davası açabilir miyim? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.