Mesajı Okuyun
Old 08-10-2011, 17:05   #35
magistra175

Ben de bu konuda okumuş olduğum borçlar hukuku genel hükümler kitapları hakkında bilgi vermek ve tavsiyede bulunmak istiyorum. Bir istanbul hukuklu olarak vazgeçilmez olarak okuyacağımız kitabın Oğuzman/Öz olduğu aşikardır.Bu kitap lisans seviyesinin çok üstünde bir kitap olmakla beraber okunmasında yarar vardır. Çünkü lisans seviyesi dikkate alınarak kaleme alınan kitaplar özet niteliği taşımakta konunun anlaşılması zorlaşmaktadır. Hukukun diğer disiplinlerindede olduğu gibi borçlar hukuku müesseselerinide temele ineren geniş çaplı okunması hem konun anlaşılması hemde kalıcı olması bakımından faydalıdır. Oğuzman/Öz çok kaliteli bir kitap olmakla beraber benim asıl tavsiye etmek istediğim kitap Tekinay borçlar hukuku genel hükümlerdir. Bu kitapla konular en az Oğuzman/Öz kadar geniş anlatılmakla birlikte sorunlu noktlar ayrı başlıklarla düzenlenerek problemin çözümüne daha kolay ulaşılması sağlanmıştır. Ayrıca kitapta çok sayıda çarpıcı yargıtay kararlarına yer verilerek konun anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Keza kitabın dili de oğuzmana kıyasen akıcı ve yalındır. Kitabın tek olumsuz yönü 1993 basım olması dolayısıyla değişiklikleri ihtiva etmemesi ve yeni basımının bulunmamasıdır. Umarım değerli hocalarım Akman/Burcuoğlu/Altop bir araya gelerek kitabın yeni baskısını yaparlar. Böyle bir çalışmanın Türk hukuku bakımından çok yararlı olacağı aşikardır.