Mesajı Okuyun
Old 09-07-2010, 15:40   #23
Av. Can DOĞANEL

Elektronik imza tanıtımında anlatılanlardan hatırladığım kadarı ile Elektronik imzalı olan evrak elektronik imza ile özel bir kripto sistemi ile kriptolanıp üzerinde hiçbir değişiklik yapılamayacak hale dönüşüyor ve zaman damgası da ayrıca imzanın atılma anını tespit edip kriptolu belgeye ekliyor. Ses kaydı ise wmv. gibi uzantıya sahip bir dosya türü olup, elektronik imzanın bu ses dosyasına atılması teknik olarak henüz mümkün değil diye biliyorum. En azından amatörler için çok zor. Tarafların elektronik imza ile imzalayacakları ancak ekli ses kayıtlarındaki beyanlar şahsımıza aittir gibi bir üst yazı olacaktır. Ancak bu elektronik imzanın sağladığı güvenilir ortamı yaratamaz çünkü ekli dosya olan ses dosyaları kriptolanmamış ve teknik olarak imzalanmamıştır. Yani değiştirilmeleri halinde inkar edememezlik koşulunun sağlanması mümkün değildir. Çünkü taraflardan biri pekala ben bunları söylememiştim bunlar değiştirilmiş diyebilecektir. Bunu ancak ses dosyasının 0' lar ve 1' lerden oluşan dijital sayfa dökümünü imzalamak suretiyle yapabilirler ki öyle bir kayıt kaç yüz sayfadan ibaret olur onu bilemiyorum.