Mesajı Okuyun
Old 01-08-2009, 18:15   #77
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben olsaydım, kadın ve erkek birlikte olup neden insan haklarını savunmuyor? Diye sorardım. Böylece Sayın Adnan Koray'ın işaret ettiği çevre felaketleri de olmazdı. Bir yanda Yeşiller vb; diğer yanda Feminist Parti vb; öte yanda Eşcinsel Partileri vb. Neden bu yabancılaşma?

Ben ise bu sorunun yanıtını kısmen biliyorum. İnsan hakları savunusu şemsiye kavramdır. İnsan haklarını kadın ve erkekler elbette el ele savunabilir ve savunmalıdır da ancak kadın hakları insan haklarına göre daha spesifik bir alandır ve odaklanmayı gerektirir. Kadınlar erkekler ile birlikte insan hakları konusunda gerekli mücadeleyi verirler ve vermektedirler ancak hak savunusu özelden genele doğrudur.Erkekler için yaratılmış bir düzen içinde kadının cinsiyetinin belli sınırlara hapsedilmesine karşı konulan ve düzeltilmesini içeren bir mücadelede kadın yine geri plana itilir ve hatta kendi kaderini tayin için gereken sorumluluğu üstlenmek yerine kenara çekilerek kendisi için erkeklerin mücadele etmesini bekleyebilir. Büyük risk..! Kadın kendi var oluş mücadelesini vermek için artık sorumluluk almak zorundadır. Onun için biz yine erkekler ile birlikte insan hakları mücadelesi verelim ama kadın olmanın gerektirdiği sorumluluklardan gerekli olanları üstlenip üstümüze yüklenmiş safralardan da arınalım. Aksi bir yaşam kimi kadına göre rahattır çünkü erkek tarafından yaşam planlanır ve kendi küçük dünyasında yaşanılır,ama bağımlıdır. Ya da kimi kadına göre gereğinden fazla ağırdır çünkü toplumun yüklemeleri kadının sırtına gereğinden fazla yük yükler..

Onun için sorumu tekrarlamak isterim..

Bir kadın neden feminist olmaz? sorusunu bir kadın neden kadın haklarına duyarlı ve onların savunucusu olmaz? diye sorarsak farklı bir yanıt alır mıydık acaba?