Mesajı Okuyun
Old 02-03-2008, 16:07   #13
Sezgin

Bu konularda alternatifleri kendiniz değerlendirerek karara ulaşmalısınız?

1 Serbest avukat olmak.
2 Bağlı çalışan avukat olmak.
a. Serbest avukat yanında
b. Kurumlarda (hazine, banka vb.)

Bu sınıflandırmaları detaylandırmak mümkündür ama yeni başlayan meslektaşların genel fikir edinmesi için böyle bir ayrımı uygun gördüm.

Birinci husus şudur ki: avukatlık mesleğinin esası bağımsız çalışmaya bağlıdır. Serbest avukatlık yapmak da belli bir gelir seviyesi yakalamış olmayı ve avukata para ve iş getirir düzeyde sosyo-ekonomik çevrenin varlığına bağlıdır. Eğer mesleğe başladığınız andan itibaren tüm geçiminiz avukatlıktan gelen para ile karşılanacaksa ve başka ek gelir veya aile desteği yoksa sizin kendinizi piyasada bilinir hale getirme, iş alma ve bu işlerin geçimi sağlayacak düzeyde para bırakması için 2-3 yılıda bulacak şekilde aç kaldınız demektir. Paranız ve çevreniz yoksa sakın serbest avukatlığa başlamayın. "Yokluk mertliği bozar" prensibini hatırlayamayacak kadar düşebilirsiniz. Diğer çalışma şartlarını değerlendirmeye bakın.

Eğer ekonomik sıkıntı olmayacaksa serbest avukatlığa ruhsatı aldığınız da hoşgeldiniz. Ruhsatı almaya gittiğinizde baro sizi otomatik olarak topluluk sigortasına üye yapar. asgari sınır 150 ytl civarında üst limt 1000 ytl ye yakın arada istediğiniz kadar yatırabilirsiniz. ancak bunun içinde sağlık sigortası yoktur. zaten bir kaç ay içinde cep telefonunuzdan size "efendim ben filanca sigortadan arıyorum hayat sigortası yaptırmak ister misiniz" diye sormaya başlayacak, tatlı dilli, ikna gücü yüksek, laftan anlamayan, yeterr artık istemiyorum demenize rağmen bir ay sonra tekrar arayan sigortacılar olacaktır

Ayrıca yine ruhsatı alırken ilk taksidini ödemiş olduğunuz baro aidatınız vardır. yıllık veya 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz.

İyi bir muhasebeciniz olmalıdır. en az 3-5 avukatın defterini tutan ve bu işi gerçekten bilip piyasayı yakından takip eden saçları tamamen ağırmış veya dökülmemiş olan, hafızası güçlü tercihen cep telefonu ile günün her saati size yardımcı olabilecek samimiyeti kurabileceğiniz bir karakter. Başlangıçta muhasebenizi kendiniz tutmayın, muhasebeciye verin. komik rakamlar için harcadığınız zamanda avukatlık yaparak daha çok para kazanın.

iş alacağınız zaman vekalet ücretini en azından bir kısmını peşin alın, harcı cebinizden ödemeyin, 3 ay içinde avukatlıktan vazgeçmemişseniz ümitvar olun kazanan siz olacaksınız.

İkinci seçenek bağlı çalışan avukat olma yönünde değerlendirilebilir.

hemen her ailede bir avukat amca dayı mutlaka vardır, sizi yanına almak isteyecektir. maaşınızı belirtmeden sakın işe başlamayın. hem ilişkileriniz bozulur hem işiniz.

yanında çalışacağınız bir avukat 35 yaşını aşmış ve sizden önce mutlaka başka avukatlarlada ortak iş yapmış olmasında yarar var. böylece ilk giydiğiniz bir kunduranın ayağınızı harap etmesi gibi üstadım diyeceğiniz kişi sizi fazla hırpalamamış olur. Bunun meslekle bir ilgisi olmayıp kişisel yönetim becerisiyle ilgili olduğunu unutmayınız. askere gittiğinizde çavuş-er muhabbetinden de meseleyi kavramaya çalışın. (kızları da askere alsınlar

yazılı bir sözleşme yaptıysanız ilk tebriği hakediyorsunuz. ben daha şimdiye kadar yakın çevrede görmedim, kimseye soramadığım, -utancımdan- için de duymadım desem yalan olmaz.

sosyal güvenlik priminizi bağlı çalıştığınız avukat yatırmak zorundadır. eğer özel olarak anlaşmamışsanız baro aidatınızı kendiniz yatrmayı unutmayın faiz işlemesin.

gittiğiniz her iş için masraflar üstadınıza aittir. yol, cübbe, yemek, içtiğiniz su bile - vay be demeyin, benim üstadım böyle dedi.-

Özel iş alıp almayacağınızı, alacaksanız ne şekilde alacağınızı mutlaka önceden görüşün. Bir çok serbest avukat ofisin belli miktarda katkısı olması amacıyla aldığınız işten belli yüzde almak suretiyle özel iş almanıza olanak tanıyabiliyor. unutmayın, maaşınızı üstadınız veriyor. Üstadın işleri önceliklidir. kendi işlerinizi yapmanız halinde belli bir esneklik ve güven tesis etmek durumundasınız. İş sonunda üstadınız kendi adına sizin için fatura keseceğinden, işin sonunu kestirebilirsiniz sanırım. Sakın içinde üstadın adı olmadan sadece kendi adınıza vekaletname çıkarıp dava ve icra dosyası takip etmeyin, aksi halde devlet kendisinden para kaçırdığınızı düşünmekte haklı olacaktır. Bundan emin olur bir gün mutlaka karşınıza dikilir.

kurumda avukat olmak istiyorsunuz. bir çok sosyal güvenceniz zaten kendiliğinden vardır. bunları düşünmeyin artık. siz alacağınız primlerin hesabını yapıyor olacaksınız. biraz memur gibi olacaksınız. serbest çalıştığınız kadar renkli işler gelmeyebilir, inat etmeyin, işinizi ne olur son güne bırakmayın.

Arasıra arkadaşlarınızla oturup yaptığınız işleri hafife alıp çay sohbetlerine katılın. Nasıl büyük tazminatlar kazandığını anlatan üstadları dinleyin. Motivasyonunuz yüksek olsun. Sonrası size kalmış...