Mesajı Okuyun
Old 11-01-2012, 15:42   #1
av.kamil yıldırım

Varsayılan İşyeri Kira alacağı ve tahliyesi icra takibinde (ör 13) damga vergisi giderleri

Sayın meslektaşlarım öncelikle herkese merhaba..
Benim sorumun cevabı aslında çok açık olmasına rağmen yine de sizlere danışmadan işe girişmeye gönlüm el vermedi
Şimdi bir müvekkilimin depo olarak bir şirkete kiraladığı taşınmazın ödenmeyen kira bedellerinin tahsili ve kiracının tahliyesi için örnek 13 ödeme emri düzenliyorum.Sözleşmede yazmasa da TTK hükümlerine göre bu yerin işyeri sayıldığına dair bir ihtilaf olmadığı kanısındayım.Bu nedenle kira alacağı için ticari temerrüt faizi uyguladım.Buraya kadar bir sorun yok lakin, asıl mesele şimdi bu takibi başlattığımda bizden damga vergisi isteyecekler sözleşme iki nüsha ve kontratta bir de müteselsil kefil var.yıllık kira bedeli 24.000 tl ve sözleşme 5 yıllık şimdi 24.000*5 120.000 in binde altısı 720 tl gibi bi rakam çıkıyor benim kabaca hesabıma göre bu verginin tümünü bizden alıcaklar değil mi yani kaçışımız yok ya da ne yapabiliriz acaba kontratta işyeri diye açıkca yazmıyor diyerekten mesken üzerinden takip açıp adi kanuni faiz mi istesem ne yapıcam bilemedim...sayın meslektaşlarım şimdiden teşekkür ederim.