Mesajı Okuyun
Old 26-08-2006, 23:53   #23
Av.Selim Balku

Sayın Kayar öncelikle tartışmamızın salt yasal mal rejiminden ileri geldiğini düşünmedim böyle bir soruda ben fark etmedim, neyse bu önemli değil, şimdide yasal mal rejimi ile alakalı olan 279. ve 280. maddeye dikkatinizi çekerim.

Alıntı:
MADDE 279.- Eşlerin birlikte yaşadıkları konut veya ev eşyası ortaklık mallarına dahil ise, sağ kalan eş, payına mahsuben bunların mülkiyetinin kendisine verilmesini isteyebilir.
Haklı sebeplerin varlığı halinde, sağ kalan eş veya ölenin diğer yasal mirasçılarının istemiyle bunlar üzerinde mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınabilir.
Mal ortaklığı rejiminin ölüm dışındaki bir sebeple son bulması halinde, eşlerden her biri, üstün bir yararının varlığını ispat etmek suretiyle aynı istemleri ileri sürebilir.

Alıntı:
MADDE 280.- Bir eş, üstün bir yararının varlığını ispat etmek suretiyle diğer malvarlığı değerlerinin de payına mahsuben kendisine verilmesini isteyebilir.

Ayrıca yetkili mahkemeyide eşlerin birlikte oturdukları yani gayrımenkulun bulunduğu yeri yetkili kılırsak cevabınız ne olur, kritik noktayı kavramış değilim?
saygılar