Mesajı Okuyun
Old 05-07-2011, 21:25   #16
avayhan

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Artırılan bilirkişi ücretine karşılık, bilirkişi ücretinin artırılan kısmını yatırmak istemeyen tarafı nasıl icbar edebiliriz?

Sayın Baki Kuru, kitaplarında icbar imkanı olmadığını, dolayısıyla bu pasif eylemin yaptırımının da olmadığını belirtmektedir.

Taraflar hakimin talimatlarına uymakla yükümlü değil midir?

Saygılarımla..

Konu biraz eskimiş ama gene de yazayım dedim. Bahsettiğiniz bu husus uygulamada çok büyük bir sorun. Şöyleki raporu veriyorsunuz ve ek ücret istiyorsunuz. Eğer vermiş olduğunuz rapor, bilirkişi ücretini yatırmakla yükümlü tarafın aleyhine ise bu tarafı ek bilirkişi ücreti ödemeye nasıl icbar edersiniz? Maalesef edemiyorsunuz. Hakimlerimiz de bunu farkettikleri için, dosya da karara hazır olduğundan ek ücret talebiniz maalesef reddediliyor. Tam tersini yapıp raporu vermeden önce ek ücret talep etseniz bu defa mahkeme hakimine karşı kibar davranmamış oluyorsunuz ki henüz rapor teslim edilmeden nasıl ek ücret takdir edilebileceği ayrı bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bizzat yaşadığım bir olayı kısa cümlelerle anlatayım ki beterin beteri var diyesiniz. Mahkeme, ücreti yatırılmadan yanlışlıkla dosyayı tarafıma bilirkişi olarak tevdi ediyor. Raporu hazırlıyorum, rapor davacının aleyhine, ücretin yatırılmadığı farkediliyor, davacı avukat meslektaşım davadan vazgeçiyor. Hakim ve ben de napalım şimdi 100 TL için iş çıkarmayalım diye olduğumuz yerde kalıyoruz. Tam buyur burdan yak misali bir örnek. Kalın sağlacakla. İyi çalışmalar.