Mesajı Okuyun
Old 23-08-2008, 01:16   #210
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Nur hanım;

Önerinize katılmıyorum. Herkes burada istediğini yazsın. Sigara bizim yaşamımızın içinde var. Günlük yaşamımızda burada tartışılanları yaşıyoruz. Biz burada yaşamı ve sigara konusunda açık gönüllülükle kendimizi tartışıyoruz.

Toplumsal yaşam içinde özeli nasıl tanımlayabilirisniz?

Kadının kocasından yediği dayak özel midir?

Hangi kadının yediği dayak özeldir? Üniversite mezunu olanın mı, ilkokul mezunu olanın mı?

Bu çerçevede ben gruplaşmma oluşturulmasına karşıyım. Herkes söyleyeceğini burada söylesin. Herkes de söylenenden alacağını alsın.

Sevgili Atahun bir süre önce burası "sigarayı bırakamıyoruz merkezi olacak" diye düşünürken şimdi kutlamayı kim yapacak diye düşünmeye başladı.

Benim çağlarımda babalar çocuklarına sigara alırlardı. (Yanlış anlamayınben dinazor değilim, sizden biraz büyüğüm, benden biraz büyük olanlara dinazor diyorlar. Yani dinazorlar ile aramızda sadece biraz fark var.) Sigaranın zararı bilinmezdi. Kimse de tartışmazdı. Bu sonradan tartışıldı ve gün geçtikçe ne kadar ciddi bir sorunla karşı karşıya kalıdığımızı anlıyoruz.

Düşünün "erkek dediğin içki içip bağırmalı, cigara içip savurmalı gibi bir kültürü üretmişiz ve üretilen bu kültürü yok etmeye çalışıyoruz (kendimiz de bu kültürle yetişmişiz).

Sonuçta insana verilen kültür çok önemlidir. Sizin veya benim çocuğum hala sigara içmeyi aileye başkaldırı, düzene başkaldırı, bağımsızlık afadesi olarak görebilir. Bu onun ilk ve en rahat karşı çıkabileceği yasaktır.

Benim gençlik yıllarıma göre sigara düzeyi ciddi bir düşüş gösterdi. Bu bilincin de şu veya bu biçimde arttığını gösteriyor. Bence tartışan herkes burada olduğu gibi tartışmalı. Yaşamdan (Bu konuda) ne elde ettiğini anlatmalı. Bunlar yaşamın parçası.

Bu arada ben de bir haber vereyim.

Kızkardeşimin oğlu da "Dayı sen bıkırsın da ben bırakamaz mıyım, ama başlarsan daha fazla içerim" dedi

bir kişimiz daha var. Ama benim kontrolüm oldu. Exper. Söyler misin; O'nu nasıl kandırırım?

Saygılar