Mesajı Okuyun
Old 22-09-2006, 10:34   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Neşeli Kararınızı kesinleştirmelisiniz

Sevgili Seda,
Öncelikle kendinize şöyle uzun bir zaman dilimi ayırıp neyi isteyip neyi istemediğinize karar verin derim. Çünkü insanın icra ettiği mesleği sevmesi başka bir deyişle seveceği mesleği icra etmesi hayatındaki en önemli kazanımlarından biridir.
Eğer hukuk fakültesini hakim olmak isteği ve amacı ile okuduysanız bu konuda gerekli adımları atmalısınız. Ancak ilave etmek isterim ki, avukatlık stajı yaparken hakimlik sınavlarına da çalışabileceğinizi düşünüyorum. İş yükü daha hafif olan bir büroyu tercih etmeniz lehinize olacaktır.Kaldı ki, avukatlık mesleğine devam ederken bile bu sınavlara hazırlanan meslektaşlarımız olmaktadır ancak başarı oranı nedir bilemiyorum.

bir de 3 ay aslında çok uzun bir süre değil. Eğer staj ile hakimlik sınavlarına hazırlık sürecini bir arada yürütemeyeceğinizi düşünüyorsanız, stajdan vazgeçerek sadece sınava odaklanabilirsiniz. 3 ay kaybedilmiş fazla bir zaman sayılmaz.Moralinizi bu kadar bozup kendinizi çaresiz hissetmeyin. Doğru ve sistemli bir şekilde çalıştığınızda sınavı kazanamamanız için de hiçbir sebep göremiyorum. Ancak dediğim gibi burada esas mesele neyi istediğinize net olarak karar vermenizdir...

Ayrıca şunu da bir değerlendirin, staja başladığınız takdirde avukatlık mesleğinin size uygun olup olmadığını, sevip sevemeyeceğinizi şöyle bir kestirebilirsiniz bu bağlamda da hakimlik mi yoksa avukatlık mı yapmak istediğinize karar vermeniz daha kolay olacaktır. Bence staja başlamakta sorun yok.