Mesajı Okuyun
Old 21-03-2009, 17:03   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ÖmRüM
İyi günler ben 31 yaşında bayanım. ve 16 senelik evliyim. 2 çocuğum var biri 7 diğeri 15 yaşında...Beni 15 yaşında zorla verdiler ve ozamanki yasalara göre sanırım imzayı annem ve babam attı.. ve 16 sene boyunca tehditle evlilğimi sürdürdüm..üzerimde 2 tane ev var... Bu evleride alıncağı gün eşim yurt dışında olduğum için benim üzerime yapıldı..ben eşime sürekli boşanma istediğimi söylüyorum ama sürekli üzerimde 2 ev olduğu için boşanayamacağımı söylüyor ve benim şuan sevdiğim kişiden hamileyim(eşim değil).. ve ben boşanmak istiyorum ama hiç bir gelirim yok.. baroya gittim ama üzerimde ev olduğu için avukat verilmiyor cok zor durumdayım... eşimde alkol küfür ve yalan var... Eğer iki evide ona bırakırsam boşanacağını söylüyor yoksa hiçbir zaman boşanamayacağını söylüyor...Evlilik cüzdanıma baktığımda yaşım büyülterek yazılmış onu yeni farkettim bunun için ayrı bir dava açabilirmiyim... önemli olan evlerin ikisine vermek zorundamıyım ve nafaka alabilirmiyim...ve nasıl boşanma davası açacağım..

Sayın Ömrüm,

Boşanma davasında davacı olan kişi, davalı eşin evlilik birliğinin sona ermesinde kendisinden (en azından) daha kusurlu olduğunu ispatlamak zorundadır. Aksi takdirde davası red olur. Bu genel bilgiden sonra, mesajınızdaki verileri değerlendirelim:

Alıntı:
eşimde alkol küfür ve yalan var...

Alkol kullanmak tek başına bir boşanma sebebi değildir. Evliliğin çekilmez hale bu yüzden geldiği(ekmek parasının alkole verildiği vs.)ispatlanmalıdır. "Küfür ve yalan" hususunda da aynı şeyleri söylemek mümkün. Hepsinin tarafınızdan ıspatlanması ve evliliğin çekilmez hale geldiğine hakim tarafından inanılması gerekir.

Alıntı:
benim şuan sevdiğim kişiden hamileyim(eşim değil).

Yani hukuk diliyle yazarsak zina yapmışsınız. Dava devam ettiği sürece gebeliğiniz daha belirgin hale gelecek. Eşiniz çocuğun kendisinden olmadığını öğrendiğinde(veya daha önce kendisini aldattığınızı öğrendiğinde); kanıtlaması hiç de zor olmayacaktır.

Bir taraftan zina kusuru, diğer taraftan eşinize atfettiğiniz kusurlar birlikte düşünüldüğünde davanın sizin lehine sonuçlanması mümkün görünmemektedir.

7 ve 15 yaşındaki çocukların velayetini istediğinize dair bir sorunuz olmadığı için bu konuya girmiyorum.Yukarıda yazdığım zina kusuru nedeniyle dava red olacağı için maddi-manevi tazminat ile yoksulluk nafakası talepleriniz de red olacaktır.

Alıntı:
Eğer iki evide ona bırakırsam boşanacağını söylüyor yoksa hiçbir zaman boşanamayacağını söylüyor...

Açacağınız dava red olduktan ve kesinleştikten sonra 3 yıl biraraya gelmez de, sonrasında dava açarsanız boşanma şansınız bulunmaktadır.
Alıntı:
Evlilik cüzdanıma baktığımda yaşım büyülterek yazılmış onu yeni farkettim bunun için ayrı bir dava açabilirmiyim...

Evlilik cüzdanı ile nüfus cüzdanınızda yazılan yaşınızın farklı olduğu şeklinde anladım. Bu nedenle dava açabilirsiniz.
Alıntı:
baroya gittim ama üzerimde ev olduğu için avukat verilmiyor cok zor durumdayım...

Adli müzaharet kuralları böyledir. Bu imkanın dışında bir imkan bulacaksınız.