Mesajı Okuyun
Old 25-02-2015, 18:13   #21
av.sebahattin

Merhaba Üstad;
E Beyanname programında hangi bölümleri dolduracağımı bir türlü anlayamadım yardımcı olursanız sevirinim.

Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Merhabalar sayın meslektaşlarım.
Mesleğe başladığımda hem vergi dairesi memurlarından, hem muhasebecilerden ve mali müşavirlerden yardım aldım. Ancak, süreç içerisinde kendi muhasebemi tutmayı ve beyannamelerimi doldurmayı ve vermeyi daha uygun buldum. Şimdi ise zaten çok daha kolay. O nedenle, Avukatın, eğer işleri yoğun değilse vergiye ilişkin işlerini kendisinin yürütmesini doğru buluyorum ve farklı düşünüyorum.
Şöyle ki :
1) Kendi vergi işlerinizi takip ederken, vergi mevzuatından ve işleyişinden de kopmuyorsunuz ve önünüze gelecek bir vergi ihtilafına daha sıcak yaklaşabiliyorsunuz.
2) Avukatın geliri bellidir, serbest meslek makbuzu ile düzenlenir ve basittir. Gideri de sadece belirli kalemler olabilir. Büro kirası, elektrik, su, telefon faturası, Baro'ya ödediği aidatı, mesleki kitaplarına yaptığı ödemeler. Eğer yanında eleman çalıştırıyor ise o zaman ona ödediği ücret ve SGK primi.
Serbest meslek defterinde gelir ve giderlerini kendi sütunlarına yazdıktan sonra, o gelir ve giderlerin faturalarda gösterilen KDV lerini de KDV sütununa yazdıktan sonra ay sonu (aylık) KDV sini KDV beyannamesi(1015 A), dönemsel olarak(3 er aylık) Gelir geçici vergisini(1032), ve ödediği kiranın stopajını da Muhtasar(3 aylık)(1003) beyanname ile doldurarak beyan edecektir. Her beyannamenin doldurulması azami 5 dakikanızı alır.
3) Beyannameler artık gelir idaresine e-beyanname ile verildiğinden, önce bağlı bulunulan vergi dairesine müracaatla şifre alınacak, beyanname proğramları sayfasından bilgisayara indirildikten sonra, bu beyannamelerde her beyanname doldurulacağı gün Gelir İdaresi'nin sayfasına girilerek bilgisayarınıza indirdiğiniz proğramı güncellemeniz gerekmektedir. Zaten güncellemediğinizde İdareye beyannameyi veremiyorsunuz, proğram o kadar güzel ki bizim uyap yanında halt etmiş. Çünkü, hata yaptığınızda hata uyarısı veriyor ve beyannameyi kabul etmiyor, dönüp o kısmı düzeltiyorsunuz.
Akşamleyin oturduğunuzda gecenin hangi saati olursa olsun sakin sakin düzenleyip otomatik gönderiyorsunuz.
4) Hangi kısmı nasıl düzenleyeceğiniz konusunda tereddüt olursa, bu emsalsiz, muhteşem Türk Hukuk Sitesi ne güne duruyor, buradakiler neyin gayretinde, yardımlaşmanın değilmi? sorarsınız, bilen yardımcı olur.
5) Eskiden değişikliklerden haberimiz olmayabiliyordu, ancak şimdi Gelir idaresince yayınlanan tebliğler kendi sayfasında yayınlanıyor; ayrıca Muhasebecilerin sitelerinde de yayınlanıyor. Eğer ek bir form gerekirse oradan öğreniyoruz. Beyannameleri verme süreleri hem buralarda, hem de Baro Ajandalarında, takvimlerde de belirtilmektedir. Ayrıca, Capital dergisinin her sene Aralık ayı sayısında vergi mevzuatına ilişkin ek kitapçık yayınlanmaktadır. Ben her sene alırım, çok da işe yarıyor.
Hem de defter ve belgeleriniz elinizin altında oluyor, beyannamenizi verdikten sonra ödemeyi zamanında yapamasanız bile uygulanan faiz çok yüksek değil.
Mart ayında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizi verdikten sonra, tahakkuk fişinizde görünen matrahınız ile tahakkuk eden vergi miktarınızı vergi levhanıza yazıyorsunuz, vergi levhanız ve tahakkuk fişinizle vergi dairesine giderek levhanızı onaylatıyorsunuz. Bu, sadece yılda bir kez ve dairede 5 dakikanız yeterli.
Vergi beyannamelerinizi e-beyanname ile verdiğiniz gibi, tahakkuk fişinizi de aynı internet sitesinden alıyorsunuz ve ödemenizi de her hangi bir bankadan yapabiliyorsunuz, vergi dairesine gitmenize gerek yok.
Defter her sene Aralık ayı'nda alınır ve noter'e tasdik ettirilir. Makbuz ise bittikçe alınır ve tasdik ettirilir. 3,5.- TL, noter masrafı 36,50.-TL = 40,00.- TL. Muhasebecinin istediği en az 150,00.- TL. Birçok muhasebeci ve mali müşavir arkadaşım, dostum var, bana söyledikleri "ne kadar çok inceliyorsun, irdeliyorsun" şeklindedir. Yani, defterlerinizi kendilerinde saklayacaklar, ne yaptıklarını dahi göremeyecek, daha da önemlisi bilemeyeceksiniz... ayda da asgari ücretten azından 100,00.- TL nin üzerinde bir ücret ödeyeceksiniz... vb.
Muhasebeciler de, -özellikle çok sayıda mükellefi için kullanışlılığı hesabıyla- vergi dairesinin proğramından farklı ve piyasada yazılımı yapılmış farklı proğramlar kullanıyorlar ve güncelleme sorunu, farklılıklar söz konusu olabiliyor. Aynen bizim icra proğramlarımızda olduğu gibi.
Ben çok emin ve kesin kararlılıkla söylemek istiyorum ki, kendi muhasebemi kendim tutmaktan son derece rahat ve memnunum, kesinlikle ücretsiz de olsa muhasebeciye vermem.
Bu paraya bir meslektaşımın 1 ay boyunca çalıştığını düşündükçe, zaman zaman çebinde yemek parası olmayabileceğini düşündükçe açıkçası üzülüyorum.
Başarı ve mutluluklar dileğiyle.
NOT : Bu yazımı gözden geçirdiğimde gerekli eklemeler yaptım, okuyan meslektaşlarım tekrar okumakta yarar görebilirler.
Saygı ve sevgi ile...