Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 18:40   #3
MUHAMMED YILDIRIM

Ben yaş farkı dolayısıyla evliliğin mahkemece son bulacağı görüşüne katılmıyorum. Özellikle eski tarihli evlenmelerde sanırım birçoğumuz uzaktan şahit olmuşuz yada duymuşuzdur ki herzaman yaş farkı olmuştur. Ancak boşanma sayılarına baktığımızda boşanmaların günümüze yaklaşarak arttığını görüyoruz. Tabi ki bunda toplum yaşamının değişmesi nüfus artışı gibi etkenlerde vardır. Ancak ben boşanmaların yaş farkından değil kadının toplum hayatında ki rolünün değişmesine bağlıyorum. Ekonomik özgürlüğüne kavuşan bayanların boşanmayı daha çok tercih ettiğini görüyoruz. Sakın yanlış anlaşılmasın ben bu durumu eleştiriyor değilim sadece artık en ufak bir tartışma bile mahkeme salonlarına taşınır oldu. Tabi ki kadınlarımızın haklarından yararlanıp kendilerinden çıkar sağlatmamaları (taciz, dayak,şiddet) çok doğaldır. Ancak çok zor şartlar altında kurulan yuvanın yaş farkı ya da benzeri bir basit nedenle yıkılması çok üzücüdür.
Sanırım sürdürülebilirliği sürdüğü sürece şartları iki taraflı zorlayarak yuvayı korumak en mantıklısı olacaktır.
(Bekar biri olarak bunları yazmış olmam umarım eleştirilmez, en azından ileriye yönelik düşüncelerim bunlar diyebilirim.)