Mesajı Okuyun
Old 21-10-2009, 16:25   #4
Armağan Konyalı

- 4483 sayılı Kanun’da tekrar ön inceleme yapılamayacağı konusunda hüküm var:
Ön inceleme
Madde 5 - İzin vermeye yetkili merci, bu Kanun kapsamına giren bir suç işlendiğini bizzat veya yukarıdaki maddede yazılı şekilde öğrendiğinde bir ön inceleme başlatır.
(Ek fıkra: 5232 - 17.7.2004 /mad.3) Cumhuriyet başsavcılıkları ile izin vermeye yetkili merciler ihbar ve şikayetler konusunda daha önce sonuçlandırılmış bir ön inceleme olması halinde müracaatı işleme koymazlar. Ancak ihbar veya şikayet eden kişilerin konu ile ilgili olarak daha önceki ön incelemenin neticesini etkileyecek yeni belge sunması halinde müracaatı işleme koyabilirler.

- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda ise disiplin soruşturmasının tekrar yapılamayacağı konusunda hüküm yok.

- Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı Ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 17.maddesine göre: ‘’Üst disiplin amirinin soruşturma açtığı veya açtırdığı disiplin olayında alt disiplin amiri ayrıca soruşturma yapamaz veya yaptıramaz. Daha önce açılmış soruşturma varsa bunlar üst amirin açtığı veya açtırdığı soruşturma dosyası ile birleştirilir.’’

- Bu konuda içtihat var mı bilmiyorum. Belki de konu hiç yargıya gitmemiştir.

Saygılarımla