Mesajı Okuyun
Old 16-01-2006, 02:16   #4
mehmetdemirlek301

eğer illa da paralı olacaksa bu otoparklar, usülünce ihaleyle işletme hakkı devredilsin.Statüsünü dahi bilmediğim İşyurtları Müdürlüğü'nün ne gibi bir ayrıcalığı var, madem herşey liberal, kamu yararı v.s.'nin önemi kalmamış, bu kuruma niçin ayrıcalık tanınıyor?Bu konuda soruşturma açılan meslektaşıma önerim; bu soruşturmaya karşılık bu kuruma yapılan ayrıcalıın (kim tarafından sağlanmışsa) (işyurtları bir vakıf mıdır, kamu hizmeti veren bir kuruluş mudur bilmiyorum ama otoparklardan yüklü miktarda gelir sağladığı bir gerçek) bu ayrıcalığı sağlayanlar ve sağlananlar hakkında suç duyurusunda bulunarak karşılık vermesidir.Bu konuda barodan da yardım dilerse verileceğini düşünüyorum.Bir ara bu kamu vakıflarıylla ilgili yasa çıkmadan önce tarafımca Nüfus Hizmetlerini Güçlendirme vakfı ve bir nüfus müdürlüğü yetkilileri hakkında tarafımca suç duyurusunda bulunuldu.Bir ilçeden yaptığım başvuru, ilgili vakıfın merkezi Ankara'da olduğu için oradan soruşturma devam etti.Dönemin içişleri bakanlığı; (Yanılmıyorsam Abdülkadir Aksu idi) Türkiye'deki tüm nüfus dairelerinde ilgili vakıf adına bağış toplandığını (GENELLİK KAZANDIĞINI), VAKFIN ELDE ETTİĞİ GELİRİN % bilmemkaçının nüfus dairelerinin otomasyonu v.s. işlerine falan harcandığı gibi gerekçelerle soruşturma izni vermemişti.Bu arada zaten o malum yasa çıktı, daha fazla üzerine gitmedim.Fakat içişleri bakanlığı şu hususları unutmuştu:1-Suçun yaygın olması o suça meşruiyet vermez. 2-Nüfus idareleri özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş vakıflar aracılığıyla gelir elde edemezler.Ancak vergi, resim, harç v.s. yasayla konulmuş gelirlerden faydalanabilirler.
Özetle, meslektaşımıza yapılan hukuksal saldırıya hukuksal saldırıyla cevap verilmeli, takibi yapılmalı, o kurumların defterleri biraz karıştırılmalıdır.Mutlaka bir hukuksuzluk vardır, ehr zaman olduğu gibi.