Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 11:42   #9
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Adalet Yüksek Okulu

Alıntı:
Yazan esraesra
merhaba ben daha oncede hukuk fakultesınde okumayı cok ıstedıgımı yazmıstım.ama kazanmanın zor oldugunuda bılıyorum.dün bir arkadasımla konustugumda adalet meslek yuksek okulundan fukuk fakultesıne geçişin oldugunu bunuda denemem gerektiğini söyledi.size sorum böyle bir geçiş varmı geçiş varsa şartları neler.geçişin zorluk derecesi fazlamiı.cevaplarınız için şimdiden sağolun

Adalet Yüksek Okulu

Bu okullar 1979 yılında Adalet Bakanı Mehmet CAN zamanında kuruldu ve ilk öğrencileri 1981 yılında bitirdi.

Bu okulların kuruluş amacı "Yargı işinde yardımcı eleman yetiştirmek" olduğundan, kuruluş yönetmeliğinde tek cümlelik başlı başına bir madde var idi; şöyle : "Fakülteye geçiş yasaktır."

İşte bu yasak, 12 Eylül döneminde kurulan Y.Ö.K. eliyle değiştirildi. 12 Eylül yönetimince üniversitelerden hergün ve hergün 50 kişilik, 100 kişilik, 200 kişilik listeler duyurulur ve 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu yetkisine dayanılarak SYNT. Komutanının emriyle, bu kişilerin okulla ilişiğinin kesildiği açıklanırdı. (Örneğin Anayasa Hukukçusu Sayın Bülent TANÖR ve diğer binlerce Profesör, Doçent, Doktor ve Öğretim Elemanı.)

O koşullar altında kurulan ve tepki toplayan YÖK. bu tepkileri azaltmak amacıyla "Fakülteye geçiş yasaktır" cümlesi olan yönetmeliği değiştirdi ve geçiş olanağı yaratıldı.

Bu geçiş olanağı, o zaman o kadar çok koşula bağlanmıştı ki, neredeyse geçişsizlik amaçlanmış gibiydi.

O koşullar altında ve YÖK. sayesinde, hem ilk dereceye girmek ve hem de diğer koşulları gerçekleştirmek yoluyla (1983 yılında) fakülteye geçiş yaparak İst. Ü. Hukuk F. bitirmiş bulunuyorum.

Sonraki zamanlarda o yönetmelik çok kez değiştirildiğinden şu andaki yürürlükte olan yönetmelik kurallarını bilmiyorum.

Hukukçu olma özlemi içindekilere saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

"Hak huk, Hukuk; gak guk guguk!"