Mesajı Okuyun
Old 19-02-2010, 16:04   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bu görüşe katılamıyorum. (Somut olayın detaylarını bilmemekle birlikte Cengiz Beyin önermesi temelinde şunu söyleyebilirim): Zira varsayalım ki şirket adına imza koyan şahıs yetkisiz ise ve şirket de yapılan sözleşmeye icazet vermiyorsa, bu durumda BK.39. madde uyarınca yetkisiz sözleşme imzalayan kişi şahsen mesul olur ve bu tür bir davada BK.39 uyarınca doğrudan taraf sıfatı bulunur.(Diye düşünüyorum)

Evet, yetkisiz sözleşme imzalayan kişi şahsen sorumlu olur ama bu sorumluluğun sınırı nedir? Yetkisiz olarak sözleşmeyi imzalayan kişi sözleşmenin yerine getirilmesinden dolayı sorumlu olmaz; sözleşmenin kendi yetkisizliği nedeniyle geçersiz olmasından dolayı oluşan zarardan sorumlu olur. Bu bakımdan, sözleşmenin eser sözleşmesi olduğu belirtildiği için, sözleşmeyi ve dosyayı bilmediğimizi belirterek aklıma gelen olasılığı yazmıştım. Örneğin, sözleşme sadece tüzel kişi tarafından yapılabilecek bir esere ilişkinse, yetkisiz olarak sözleşmeyi imzalayan kişiden sözleşmeye göre yapılması gereken eseri yapması istenemez. Dava buna yönelik ise, husumetten reddi doğrudur.