Mesajı Okuyun
Old 15-01-2010, 15:51   #9
Engin Özoğul

Sayın avzafer42

Aktardığınız kararın özet kısmına baktığımda "satım akdi"nden kaynaklanan bir sorumluluğun bulunduğu gerekçesiyle 10 yıllık zamanaşımı süresinin uygulanması gerektiğine karar verildiğini anlıyorum.

Kararın olayınıza uygulanması bence ihtimal dahilinde değil. İhale makamı ile müvekkilinizin işçisi olduğu şirket arasında kurulmuş sözleşmesel bir ilişki yok.

İş Hukuku'nda da genel görüş yukarıda bahsettiğim şekilde. Bence de doğru olan bu çözüm tarzıdır. Aksi halde asıl işveren-alt işveren ilişkisinin tarafı olmayan ihale makamına iş kazasından kaynaklanan bir sorumluluk yüklenmiş olur. Bu halde de sorumluluk rejimi tamamen değişir.

İhale makamının sorumluluğunu haksız fiil sorumluluğuyla sınırlı tutmak hukukun genel ilkelerine ve hakkaniyete daha uygun görüşündeyim.

İşinize yarayacak bir karara rastlamadım açıkçası. Bildiğim kararlarda "işin anahtar teslim olarak verildiği" hallerde anahtar teslim olarak işi verene, iş sözleşmesinden kaynaklanan sorumlulukların yüklenemeyeceğine ilişkin görüşler mevcut.