Mesajı Okuyun
Old 28-07-2016, 09:52   #7
Av.Can

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep TÜFEKÇİ
Ben de konuya ilişkin bir konuda yardımınızı rica ediyorum.

16.06.2016 karar tarihli bir Karar, 19.07.2016 tarihinde yazılmış ve UYAP'a atılmış. 20.07.2016 tarihinde acelecilikten karara karşı Temyiz yoluna başvurdum ( Tebligat gelmeden )

Bugün de Resmi Gazetede yayınlanan kanun ile, karar tarihi geçerli oldu. Oysa işlemi yaptığım tarihte geçerli olan İstinaf Mahkemeleriydi.

Tebligat olmadığından süre de başlamadı ama 20.07.2016 tarihi itibariyle yaptığım başvuru yanlıştı.

Sonuç olarak şu anki durumum;
Karar tarihinde geçerli olan = Yargıtay
Bugün geçerli olan = Yargıtay
İşlem tarihinde geçerli olan = İstinaf

İşin içinden çıkamıyorum. Ek bir işlem yapmamama gerek var mıdır?

Meslektaşım diğer başlık altında da yazdım. işlem tarihinde yanlış yasa yoluna başvurulursa yani istinaf yerine temyize başvurunun reddi gerekir düşüncesi hakim. 20,21,22 temmuz tarihlerinde temyiz başvurusu yapanlar(dosya daha önce yargıtaya gidip gelmediyse) yanlış yasa yoluna başvurduklarından taleplerin reddine karar verilmesi ihtimali güçlü. bu yüzden karar tebliğ edilince yeniden temyiz başvurusu yapmanızı öneririm. Daha önce yapılan başvuru süre başlamadan yapıldığından geçerli sayılmaz ve dosyanızı yargıtaya taşıyabilirsiniz düşüncesindeyim. 20,21,22 temmuzda yargıtaya başvuran olmuş mudur diye kendi aramızda konuşurken sizi gördüm. umarım bu şekilde hallolur