Mesajı Okuyun
Old 23-11-2010, 11:18   #17
AV.SEDAT

Bu ülkedeki kör topal demokrasiyi bir tarafa bırakırsanız belki de en büyük problem bu küçük-büyük mafyalaşma hali... O kadar ciddi bir konu ki bununla hukuk içinde kalarak mücadele etmenin yolu neredeyse yok...

Şimdi kendimi o muhtemelen hakkında dava açılacak şahsın müstakbel avukatının yerine koymaya çalışıyorum; ne kadar basit bir dava değil mi? Eğer müvekkilim bir aptallık yapıp tehditlerine devam etmezse neredeyse delil yok gibi...

Halbuki bu ülkede sadece mağdurun samimi ifadesine dayanarak insanları tecavüz suçundan, yani çok daha ağır cezalara mahkum etme yoluna giden bir yargı var. Benim düşüncem, kişi hürriyetiyle ilgili her tür suçta aynı ispat kaidelerinin geçerli olması gerektiği yönünde...

Şahıs halihazırda hukuken mütecaviz eylemleri olan bir şahıs anladığım kadarıyla... Emniyette de silahla ilgili kaydı var... Üstelik konuşmasının içeriği bir tarafa hasım tarafın vekilini telefonla aradığı belli... Bir tane de dolaylı tanığımız var... Yani bütün bunlar bir araya geldiğinde zaten "suç" apaçık ortada...

Bence bu kadar delil bu vatandaşa ceza vermeye yeterli olmalı, suçu da yargıca karşı işlemiş gibi cezalandırılmalıdır.

Daha da ötesi bu adam hakkında size, müvekkillerinize, uyuşmazlık konusu taşınmaza, ilgililerin ev ve işyerlerine yaklaşma yasağı gibi güvenlik tedbirlerine de hükmedilmeli...

Ama biliyoruz ki bu tipler bir ölür bin doğarlar, ve dayı yeğen sırayla hapse girerler... Zaten bizim yargımız da onları ertelemelere paraya çevirmelere sarmalayıp saracağı için kolay kolay içeri de girmezler...

Başımdan geçen bir olayı anlatayım, ülkenin tüm güvenlik bürokrasisi ve yargısının (biz de dahil) ayıbıdır aynı zamanda:

Bunda 7-8 yıl önce iki küçük kardeşin evlilik dışı babalarıyla (çocuklarını tanımış) ilgili veraset işlemlerini yürüttüm (bitirdim değil, sadece yürüttüm)... Mahkeme safhasını kolayca geçtikten sonra iş intikalleri yapmaya geldi ve yüzlerce g.menkul, yüzlerce otobüs ve taksi plakası, onlarca petrol istasyonu, turistik tesislerden inşaat şirketlerine kadar dört başı mamur bir holding'den iki çocuk olarak ne alabildik? -0-

Niye? Çünkü tehdit aldığımızda başvurmaya çalıştığımız güvenlik güçleri tarafından bu işin peşini bırakmamız tavsiye(!) ediliyordu...

Tam bir "kimi kime şikayet edeceksin" durumu yani... Ortalığı karartmak istemiyorum ama durum bu... Umarım devlet bari bu tip (televole tabiriyle) çakma mafyaların palazlanmasını engellemeyi başarır... Diğerleriyle baş etmeye adalet değil, siyaset lazım zaten.