Mesajı Okuyun
Old 21-11-2008, 18:26   #1
Tractatus

Rahatsiz Dosyayı İncelemeden Tahliye Talebinin Reddedilmesi

İstanbul'daki ağır ceza mahkemelerinden birine başvurarak tahliye talebinde bulundum. Yalnız başvurum, sıradan bir tahliye talebi değildi, isim benzerliğinden dolayı yanlışlıkla tutuklanan bir kişiye ilişkindi. Dilekçe ekinde de hakkında yakalama kararı çıkan kişi ile yakalama kararına binaen tutuklanan kişilerin farklı olduğunu gösteren belgeler sundum.

Normalde tahliye talebimi başvuru yaptığım X mahkemesi inceleyip, tahliye talebimi haklı görmez ise Y mahkemesine göndermesi gerekirken doğrudan Y mahkemesine gönderdi.

6 günlük süreç sonunda bugün Y mahkemesinin kararını aldım. Kararda aynı klişe cümle vardı: "suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve dosya kapsamına göre tutukluluğun devamına.." Kararda, tutuklanan kişinin yanlış değil doğru kişi olduğuna dair hiçbir ifade yoktu. Tahliye talebimdeki gerekçelerime ve ekte sunduğum belgelere de hiç değinilmemişti.

Ayrıca dikkatimi çeken bir başka şey daha oldu. Toplam 10 klasörden oluşan dava dosyasının sadece ana klasörü Y mahkemesine gitmişti. Müvekkilimle ilgili asıl önemli klasörün Y mahkemesine hiç gitmediğini ve heyetin müvekkilimin yanlışlıkla tutuklandığını fark edebileceği ilgili klasörü incelemeden karar verdiğini fark ettim.

Hem X hem Y mahkemesinin heyetlerini Adalet Bakanlığı'na şikayet etmekten başka çare var mı? İşte bu uygulamalar beni avukatlıktan iyice soğutuyor!