Mesajı Okuyun
Old 07-07-2023, 09:12   #1
pallanco

Varsayılan Aile Konutunun Tespiti - Husumet kime yöneltilir ?

İçinden çıkamadığım bir hususta değerli görüşünüzü almak istedim. Müvekkilin eşi, sözleşmede sadece onun kiracı göründüğü ve aile konutu olan bir ev için kiraya verene tahliye taahhüdü vermiş. Kiraya veren de o eşe karşı 14 örnek tahliye taahhüdüne dayalı takip yapmış. Ben de takibi iptal ettirebilmek için müvekkil adına (sözleşmede ve taahhütte imzası olmayan eş adına), taahhüdü veren eşe karşı “kiralanan yerin aile konutu olduğunun tespiti” davası açtım. Karşı yan eş de davayı kabul etti. Lakin bugün ilk celsede hakim, taşınmaz malikini de davaya dahil etmem için süre verdi. Oysa ben tapuya şerh istemedim. Sadece tespit istedim. Malikin hakkını etkileyecek bir talepte bulunmadım. Kiraya vereni davaya dahil et, desa ya da ihbar e dese bir nebze anlarım belki ama maliki dahil etmemi istemesi mantığıma yatmadı. Kendisine açıklamak istedim ama ters bir şekilde Yargıtay kararı var araştır öğrenirsin, deyince susmak zorunda kaldım. Ofise gelince saatlerce araştırdıysam da buna dair bir Yargıtay ya da BAM kararı bulamadım. Maliki davaya dahil edeyim desem, taşınmaz malikinin kim olduğunu bilemem, elimde ada parsel bilgisi de yok. Kimi dahil edeceğimi bile bilmiyorum. İşin içinden çıkamadım. Gerçekten de hakimin dediği gibi bir içtihat mı var acaba ? Ve varsa da mantığı nedir ? Yorumunuz çok değerli olacak.