Mesajı Okuyun
Old 14-04-2012, 10:27   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Demir71,

Alıntı:
Yazan Demir71
...Bir kooperatifin yönetim kurulu üyeleri ...ceza yargılamasında vekalet verdikleri avukatın ücretini ve noter vekaletname ücretini kooperatif kasasından ödemişler...

...Yeni yönetim kurulu üyeleri yaptıkları incelemede, ...avukatlık ücretinin kooperatif kasasından ödendiğini fark ediyorlar...icra takibi başlatılıyor, ...Asliye Hukuk Mahkemesi'nde itirazın iptali davası açıldı.

Davaya karşı verilen cevapta, paranın ödendiği yıl yapılmış olan kooperatif genel kurulunda kooperatif yönetim kurulunun ibra edildiği, ...savunması yapıldı.

Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin, genel kurulda ibra edilmeleri, kooperatif yöneticilerinin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı? Birçok Yargıtay kararında mücerret olarak ibranın sorumluluğu kaldırmayacağı, sorumluluğun kalkabilmesi için ibra edilen hususların genel kurulda açık ve ayrıntılı şekilde görüşülmesi, bilançoda gösterilmesi gerektiği belirtiliyor...

Anlaşıldığı kadarıyla davalı yönetim kurulu üyelerinin ibra edildiği genel kurul toplantısında, itirazın iptali davasına konu vekalet ücreti ve ilgili masrafların da görüşülmesi ile yapılmış bir ibra söz konusu değil?

Bu durumda "sizin de belirttiğiniz üzere TTK m.380'deki "bilançoda bazı hususlar belirtilmemekte veyahut bilanço şirketin gerçek durumunun görülmesine mani yanlış bir takım hususları ihtiva etmekte ise... ibra edilmiş olmazlar" düzenlemesinin yargıtay kararları ile kabul edilen yorumu neticesi kabul edilen kurala göre, yapılan savunma tek başına davanın reddi sonucunu doğuramaz:
Yargıtay 11 HD, 10.05.2001 T., E: 2001/2123, K: 2001/4130: "...TTK.nun 380.maddesine uyarınca,ibranın varlığının kabulü ancak genel kurulun bilgisine sunulan, tartışılıp sonuca bağlanan konulara münhasırdır. Genel kurula sunulmayan, soyut, genel bilgi ve rakamların ve satır başları altında bulunan tüm konuların oylanmış ve benimsenmiş olması ibra olarak kabul edilemez...Dolayısıyla, yönetimin ibra edilmesinin de davanın reddinde gerekçe olarak kullanılması doğru olmamıştır..."

Bu husus Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda da:
6102 sayılı TTK m.424: "Bilançonun onaylanmasına ilişkin genel kurul kararı, kararda aksine açıklık bulunmadığı takdirde, yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerin ve denetçilerin ibrası sonucunu doğurur. Bununla beraber, bilançoda bazı hususlar hiç veya gereği gibi belirtilmemişse veya bilanço şirketin gerçek durumunun görülmesine engel olacak bazı hususları içeriyorsa ve bu hususta bilinçli hareket edilmişse onama ibra etkisini doğurmaz."
şeklinde düzenlenmiştir.

Madde ve gerekçesi için bkz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13076

Saygılar...