Mesajı Okuyun
Old 04-10-2011, 13:55   #6
mehves

Günlerdir yanıtını düşündüğüm sorunun yanıtını buldum. Soru şu idi: Anlaşmalı boşanma davalarında ön inceleme aşaması nasıl geçilecek de tahkikat duruşması alınacak.

Sağolsun İstanbul 4. Aile Mahkemesi bana bugün aradığım yanıtı net bir şekilde verdi. 30.09.2011 tarihinde açtığım anlaşmalı boşanma davasının tensip tutanağını bilginize sunarım:

a. Dava dilekçesinin HMK. md. 119 da düzenlenen unsurları taşıdığına,
b. Davanın inşai nitelikte bir dava olduğuna,
c. Davanın yazılı yargılama usulüne tabi olduğuna,
ç.1. Davacıya delillerini liste halinde bildirmesi... v.s. gider avansını yatırması gerekliliğinin ihtarına,
ç.2. Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 2 hafta içinde cevap dilekçesi ......gider avansının 2 hafta içinde yatırması gerekliliğinin ihtarına,
d. Taraflara HMK 121 ve 129 .... HMK. 140/5 gereği ... ihtarına,
e. Cevap dilekçesi ibraz edildiğinde davacı tarafa tebliğe çıkartılmasına, masrafın davalı tarafça bir hafta içinde karşılanmasına ---- pardon ya, peşin alınan gider avansında bu yok mu? Zaten taraf sayısının beş katı tebligat giderini ben yatırmıycam mı davacı olarak??? neyse diyelim....---- cevap dilekçesi ile birlikte davacıya cevaba cevap vermek için 2 hafta süre... masrafın davacı tarafından karşılanması ---- gene nerden geldiği anlaşılmayan tekrar tebligat masrafı --- davalıya 2. cevap dilekçesini ibraz için iki hafta süre...
f. Dilekçelerin tamamlanmasından sonra ön incelemenin duruşmalı yapılıp yapılmayacağınına karar verilmesine, ön incelemenin duruşmalı yapılması halinde duruşma tarihinin taraflara tebliğine, tebliğ için gerekli masrafın davacı tarafından 1 hafta içinde karşılanmasına ( sinirimden güleceğim artık burada )),
....

Buyrun, bilginize sunulur...