Mesajı Okuyun
Old 04-05-2011, 23:36   #9
Av. Ö.Erol Yavuz

Varsayılan Terekenin iflas yoluyla tasfiyesi

1)En yakın mirasçılar tarafından reddolunan miras tasfiyesinin, iflas hükümlerine göre yapılmasını düzenleyen hükümlerin bir kısmı, İcra ve İflas Kanunu'nda yer almaktadır. İİK m.180 hükmü, tasfiyenin yapılma biçimi itibarıyla biraz daha açıklayıcıdır.

Tasfiye, terekenin resmi tasfiyesine ait Medeni Yasadaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, ait olduğu mahkemesince, ancak İİK'nun iflasın tasfiyesi başlıklı sekizinci babı hükümlerine göre yapılır.

Mirası red sebebiyle iflas hükümlerine göre tasfiyesine karar verilen terekeye karşı takip yapılabilir mi sorusunu doğrudan cevablayan bir düzenlemenin olmadığını düşünüyorum.

Kıyasen uygulanması düşünülebilecek İİK m.193/3 hükmü, gönderme yapılan sekizinci babın dışında kalmaktadır.

Belki, İİK m.53/2 hükmü bize dolaylı olarak bir cevap verebilecektir. Düzenlemeye göre, bir icra takibi esnasında borçlunun ölümü halinde tereke henüz taksim edilmemiş, resmi tasfiyeye tabi tutulmamış, mirasçılar arasında aile şirketi tesis olunmamışsa terekeye karşı takibe devam edilebilecektir.

Düzenlemenin tersinden şu sonuç çıkmaktadır: Bir icra takibi esnasında borçlunun ölümü halinde; tereke resmi tasfiyeye tutulmuşsa terekeye karşı takibe devam edilemeyecektir.

Bu durumda, resmi tasfiyeye tutulma hali, hakkında icrai takibat yapılmaksızın vefat eden borçlu terekesinin en yakın tüm mirasçılar tarafından reddedilmesi halinde icraen takip edilip edilemeyeceğini de cevaplamaktadır diye düşünüyorum.

Soruda takip yolunun cinsi belirtilmiyor ancak konuyu biraz daha güzelleştirebilecek hal bence rehnin paraya çevrilmesine ilişkin takiplerin yapılıp yapılmayacağına yöneliktir. Sorulmadığına göre bu konuya hiç girmeyelim.

2)TMK m.625 hükmü, Terekenin Resmi Defterinin Tutulmasına ilişkindir.

3)En yakın tüm mirasçıların mirası reddetmesi sebebine dayalı olarak alacaklıların terekenin iflas yolu ile tasfiyesini istemesinde herhangi bir sürenin olmadığını düşünüyorum.

Buna mukabil, mirasbırakan alacaklılarının TMK m.633 hükmüne göre resmi tasfiyeyi talep etmelerinde 3 aylık bir süre vardır.

Saygılarımla.