Mesajı Okuyun
Old 02-03-2009, 22:42   #21
namutenahi

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Değerli meslektaş adayım. "Karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti" elbette avukata aittir. Püf noktası "Karşı tarafa yükleme yeteneğinin" mevcudiyetinde. Yargı ve icra organları dışında bir makam, mesela noterler, mesela avukatlar, karşı yan aleyhine vekalet ücretine hükmetme hak ve yetkisine sahip değiller...

Saygılarımla...

sayın meslektaşım, şimdi düşününce iyi ki "belki tartışma "avukat sadece kendi müvekkilinden vekalet ücreti keser" noktasına gelebilir, o da tartışılabilir." demişim diyorum kendi kendime.

haklısınız, bu nokta biraz gözden kaçırdığım bir nokta oldu. size tamamen katılarak görüşümü "biraz" eğdim

Alıntı:
Yazan Av.M. Sami SÖZEN
2 ay sonra bu ünvanı alıcağım ve üye ismi değiştirmek için çok özel bir neden olmalı.Bu nedenle şimdiden bu kısaltmayı kullanmayı doğru buldum, tabi bunun yanı sıra mesleğe biran önce başlama hevesi ve özeni de bunda etkili oldu.Zaten iki ay sonra alıcağım ünvanı (belki özenip) şimdi kullanmam kabul edilemez bir durum mu?
bana biraz fazla yüklenmediniz mi arkadaşlar? teşekkürler

sayın meslektaş adayım,

kesinlikle bu "kabul edilemez bir durum" üye ismi değiştirmek için özel bir neden olmalı evet, ama mesleğe kabul edilmeniz yeterince özel bir durum değil mi? avukatlık unvanını kimlerin kullanabileceği mevzuatta çok açık değil mi?

ayrıca iki ay sonra bu unvanı alacağınıza nasıl emin olabilirsiniz? staj yapmanız size kazanılmış hak sağlamaz. (hiç birimize sağlamadı.) belki stajı başarıyla tamamlayamayacaksınız. şimdi de kullanabileceğiniz "stj. av." diye bir unvan varken neden bu unvanı kullanmayıp haksız bir unvan kullanmakta ısrarcısınız?

şu aşamada da, meslektaşlarınızın sizi böyle uyarmış olması dahi, üye adınızı derhal değiştirmeniz için özel bir neden teşkil etmekte diye düşünmekteyim.