Mesajı Okuyun
Old 24-11-2007, 23:24   #19
mitrha

A, B, C ve D, E’yi öldürmek konusunda aralarında anlaşmış ve hepsi aynı anda E’ye tabancayla ateş etmiştir.
Mermilerden yalnız A’nın tabancasından çıkan mermi E’ye isabet etmiş ve E ölmüştür.

Buna göre A, B, C ve D’nin cezai sorumluluklarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
A) A, B, C ve D müşterek fail olarak kasıtlı insan öldürmeden sorumludur.
B) A, kasıtlı insan öldürmeden; diğerleri ise insan öldürmeye teşebbüsten sorumludur.
C) A, kasıtlı insan öldürmeden sorumludur, diğerlerinin sorumluluğu yoktur.
D) A, kasıtlı insan öldürmeden; diğerleri ise yardım eden olarak sorumludur.
E) A, kasıtlı insan öldürmeden; diğerleri ise sonucu nedeniyle ağırlaşan suçtan sorumludur.

bence de 142.sorunun cevabı A seçeneği olmalıdır.çünkü burada A,B,C ve D arasında müşterek faillik söz konusu.bence burada A,B,C,D kasten adam öldürmeden müşterek fail olarak sorumludurlar.
çünkü soruda açıkca diyor ki Eyi öldürmek hususunda aralarında anlaşmışlardır,yani aralarında iştirak iradeleri vardır,bu şerikler zaten şu amaçla bir araya gelerek Eyi öldürme hususunda anlaşıyorlar:birimiz yapamazsak diğeri mutlaka Eyi öldürür..E'yi öldürme hususunda aralarında iştirak iradesi varsa bu durumda sadeceAnın silahından çıkan kurşunla Enin ölmesi sonucu değiştirmez,tüm şerikler kasten adam öldürmeden sorumludur.eğer aralarında iştirak iradesi varsa,Anın silahından çıkan kurşun ya da B nin silahindan kurşunla Enin ölmesi faillerin sorumluluğunu değiştirmez.A kasten adam öldürmeden,diğer şerikler kasten adam öldürmeye teşebbüsten sorumludur diyemeyiz.aralarındaki iştirak iradesine bakmamız gerekir.

hocamız bize derste şüpheden sanık yararlanır kuralında da aynı örnekleri verilmişti..
eğer A,B,C ve D arasında iştirak iradesi varsa hangisinin silahından çıkan kurşunla mağdurun öldüğünün bir önemi yoktur,çünkü zaten bu şerikler birimiz yapamazsak diğerimiz başarır düşüncesiyle hareket etmektedir,yani E yi öldürme hususunda aralarında iştirak iradesi vardır ve müşterek fail olduklari için hepsi kasten adam öldürmeden sorumludur.
ama eğer A,B,Cve D tesadüfen ortak düşmanları olan Eye ateş etselerdi o zaman B seçeneği doğru olabilirdi(gerçi bana göre burada tüm şerikler şüpheden sanık yararların ilkesi gereğince beraat ettirilmelidir ama doktrinde genellikle kabul edilen görüş kasten öldürmeye teşebbüsten ceza alması gerektiği yönünde.)

yani 142.sorunun cevabı bana göre de A seçeneği olmalıdır.nacizane benim fikrim bu