Mesajı Okuyun
Old 04-05-2004, 23:08   #6
Çaba

Teknik uzmanlık gerektiren konularda bilirkişi incelemesi gerekli olabilir.Bir davanın kaderini etkileyecek şekilde rapor veren bilirkişilerin fiili gerçeklere aykırı rapor vermeleri halinde yargılanmaları gerektiğini düşünüyorum.Önemli olan Mahkemelerin suç duyurusunda bulunurken ve yargılama sırasında objektif kriterleri esas almasıdır.Teknik konularda fiili gerçeklere aykırılık yine alınacak bir diğer bilirkişi raporuna göre belirlenecektir.
Sayın Admin ' in belirttiği gibi Sayın Mahkemelerimiz teknik konuların dışında özelliklede hukuki konularda dahi bilirkişi raporu alıp , rapor doğrultusunda karar verir hale gelmişlerdir.Yargılama hak ve yetkisi neredeyse bilirkişilerin eline geçmiştir.Bu durum vatandaşı dahi rahatsız etmektedir, bilirkişi kararını ne zaman verecek demeye başlamıştır.Yargıtayın bir çok kararı da Mahkemeleri her konuda bilirkişi incelemesi yapmaya zorlamıştır.
Bu yasayı olumlu buluyorum ,yeter ki yargılama da objektif ölçüler dikkate alınsın.
Bir tek 18. maddeye eklenen ek fıkradaki Hazine Avukatlarının davaya müdahil olarak katılmasını uygun bulmuyorum.
Saygılarımla.