Mesajı Okuyun
Old 13-10-2017, 15:49   #1
Av.ZeynepA

Varsayılan Tapu İptali Davası-Vekaletin Kötüye Kullanılması, Ehliyetsizlik, Hile Sebebiyle

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.
Henüz mesleğinin başında bir avukat olarak cevabını araştırdığım ancak bulamadığım bir konuyu siz meslektaşlarıma danışmak istedim. Olayımızda anne, baba, dayı ve 2 çocuk mevcut. Anne vefat ediyor. Çocuklar annelerinden kalan traktörün devrini yapmak için babalarına vekalet veriyor. Ancak vekalet özel vekalet şeklinde değil de genel vekalet şeklinde veriliyor. Baba da kendisine verilen bu vekaletle anneden kalan bütün taşınmazların paylaşımı için dayı ile rıza-i taksim sözleşmesi imzalayarak çocuklarına ve kendine çok az pay verilecek şekilde tapuda tescil işlemlerini gerçekleştiriyor. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar ki: 1) Kendine ve çocuklarına daha büyük ve değerli başka arazilerin devredileceği şeklinde kandırılıyor ve Rıza-i taksim sözleşmesinde mahalle, pafta, parsel dönüm ve kime bırakıldıysa onun ismi yazılmış. 2)Baba 73 yaşında ve sağlık raporu olmadan işlem yapılmış. Ayrıca tapu memuru daha sonra babayı gördüğünde "Amca onlar seni kandırdılar, ben anlamıştım."demiş.
Sorularım şunlar:
1-Çocuklar açısından vekaletin kötüye kullanılması sebebiyle tapu iptali davası açabilir miyim? Açabilirsem ortaya çıkacak sonuç baba açısından da geçerli midir?

2-Böyle bir davada ehliyetsizlik sebebine de dayanabilir miyim?

3-Baba açısından hile sebebiyle tapu iptali davası açabilir miyim?Sonuçta rıza-i taksim sözleşmesinde belirtildiği şekilde pafta ve parsel numarasından hangi taşınmaz olduğunu anlaması mümkün değildir.

Hangi yoldan gitmem gerektiği konusunda net bir sonuca ulaşamadım. bunlar mümkün değilse nasıl bir yol izleyebilirim. Değerli meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum.