Mesajı Okuyun
Old 26-10-2010, 23:59   #5
Gemici

Sayın Dikici,
linkini verdiğiniz ve sizin tarafınızdan açılmış olan alanın başlığı:
Hukuk Fakültelerinde Mesleki Ahlak Dersleri Okutulmalıdır
Benim görüşüme göre , bir hakimin bir avukata 'lan' diye hitap etmesi ve onu 'kalemden ve adliyeden polis zoru ile kovması' 'mesleki ahlak' ile değerlendirilemez. Birisine 'lan' demek ve o nu polis zoru ile kovmak ne hukukçulukla, ne avukatlıkla, ne savcılıkla, ne doktorlukla, ne mimarlıkla ne de adını saymadığım daha bir çok meslek ile alakalıdır.

Bana göre bu türden bir davranışın adı , geldiği makamı hak edememek, ne oldum delisi olmak ve geldiği makamı babasının malı veya çiftliği olarak görmektir.

Ve bu saydıklarımın hiç birisi 'hukukçulukla' ilgili bir davranış değildir; Konu genel ahlakla ilgilidir, sosyaliyasyonla ilgilidr. Hukuk eğitimi, genel ahlak çerçevesine giren davranışları etkilese ve bir hukuk sosyalizasyonundan bahs edilse bile, ne genel ahlakın, ne de sosyalizasyonun aşılanacağı yer hukuk fakültesidir.

Söz konusu Sayın Hakim'imizin avukatlara karşı bir antipatisi olup olmadığını bilmiyorum, ama aynı kişinin sadece avukatlara karşı değil, kendisinden altta olduklarına inandığı diğer kişilere karşı da aynı davranışı sergilediğini tahmin ediyorum. Olay hakim - avukat ikilemesinden, bir hakimin avukatları çekememesinden daha geniş bir boyutta. Benim için önemli olan bu türden bir davranışı kınarken avukatlık veya hakimlik ufuklarının içinde kalmamak ve ufkumuzu geniş tutmak.

Saygılarımla