Mesajı Okuyun
Old 15-08-2011, 16:47   #1
eser_29

Soru Avukata Ayaküstü iş teklifi (!)

Bugün bir akrabamın işi nedeni ile "danışmanlık" bürosuna gidip evrak teslim ettiğim sırada büro sahibinin mesleğimi sorması üzerine avukat olduğumu söyledim. Şahıs, kendisi ile iş yapıp yapmayacağımı, kendisinin işi nedeni ile ayda en az 8-10 dava açmak durumunda olduğunu, dava takibi yapmak üzere bir avukat istihdam etmek istediğini, vatandaşlar ile kendisinin irtibat halinde olacağını ve avukatın sadece davaları takip edip sonuçlandırmasını isteyeceğini belirtti. Aldığım aylığımı sorup bunun 1.000 TL üzerindeki rakamı da maaş olarak vereceğini ve prim sisteminden de yararlanılacağını söyledi. Daha evvel birlikte çalıştığı avukatın, iş takibi yaptığı vatandaşlarla irtibata geçmesi nedeni ile anlaşamayıp ayrıldıklarını, en kısa sürede bana teklifini kabul edip etmeyeceğimi söylememi istedi.

1. Büro sahibi ile ilk kez bugün karşılaştık.
2. Büro sahibi ile herhangi bir sohbetimiz olmadı (iş aradığıma dair veya iş ile ilgili)

Dolayısı ile herhangi bir muhabbetimin olmadığı bir insanın borsa'da "keriz silkeleme" diye tabir edilen bir tavrı andırır şekilde karşısına ilk çıkan avukata "güvenip" ona aldığı maaştan 1.000 TL fazlasını teklif edip aklını çelmeye çalışması tuhafıma gitti.

Rakam gayet cazip, lakin üsluba bakınca rakamın değeri kalmıyor. Zira benim iş isteme gibi bir durumum yok. Velev ki onun avukatla çalışma gibi bir isteği olsun, üslup bu mudur ? Kazandığı yüksek rakamlar "yan hizmet" olarak Hukuk Servisi üzerinden bir avukatla devam ettireceği aşikar. Bu ben veya başkası, onun için farketmez. Lakin bir avukatla anlaşmak-çalışmak isteyen kişi bu kadar özensiz mi olur ? Ya da bu özensizlik değilde artniyetli bir davranışın zeminini mi oluşturuyor?

Bu meslek ayaküstü iş teklifi ile kafası bulandırılığ kandırılan insanalrın oluşturduğu/çalıştığı bir meslek midir...?