Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 00:22   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Ozellikle Ispanya basta olmak uzere bir cok ulkede dogan cocuklarin hem 'annenin' hem de 'babanin' soyadlarini aldigini konu tartisilirken goz onune alinmasi acisindan belirtmekte yarar goruyorum. Yani bu ulkelerde cocuklar: Kendi Ismi+Annenin Soyadi+Babanin Soyadi seklinde adlandiriliyorlar.

Alıntı:
Reşit olduklarında da birini kendileri seçiyorlar öyleyse olasılık olarak? Zira ileride kendi doğacak çocuklarının matematikteki n üzeri sonsuz işaretine doğru yol alması gerekir bu şekilde. Reşit olduklarında kendileri seçiyorsa, soyadları yine farklılaşabiliyor kardeşlerin. Bilmiyorum, çok karmaşık bir sistem değil mi..?

Nasıl bir sistemle soyadı devam ettirilsin sorusuna ilk örnek Sn.Ahu 'dan geldi.

Sn.Demirel'in yanıtında ise şu satırlar dikkatimi çekti:
Reşit olduklarında kendileri seçiyorsa, soyadları yine farklılaşabiliyor kardeşlerin.[/b] Bilmiyorum, çok karmaşık bir sistem değil mi..?

Kardeşlerin soyadlarının farklılaşması Ülkemizde çok tanıdık bir durum.Soyadı değişmeyen kardeşler,erkek kardeşler.

Kadınların soyadı evlilikle birlikte değişiyor ve eğer abartılı bir örnek ile açıklarsak 10 kızkardeşin hepsi evlenmiş ise hem kendi aralarında hiç bir soyadı benzerliği kalmıyor,hem de erkek kardeşleri ile.

Bu arada mevcut sistemde erkek çocuğu olmayan babaların da soyadı da kayboluyor.Bu da bu sistemin tuhaf bir sonucu.

Devam edelim.

Saygılar