Mesajı Okuyun
Old 06-03-2014, 16:25   #15
Av. Ali YILMAZKARA

Sayın doktor2002

Anketinizin,
Alıntı:
10 - Sizce ötanazi uygulanmalı mı uygulanmamalı mı? (Eğer b seçeneğini işaretlediyseniz 11. soruya geçiniz, a ve c seçeneğini işaretlediyseniz 11. soruyu boş bırakınız.)
Evet
Hayır
Kararsızım

Sorusunda "uygulanmalı mı uygulanmamalı mı?" sorusuna verilecek cevabın sadece evet-hayır şeklinde olması kafa karıştırıcı. Mesela "evet uygulanmalı mı" "evet uygulanmamalı mı?" neye evet dendiği tam belli değil.

Sorunuzu Ötenazi uygulanmalı mı? şeklinde sormanız yahut cevap seçeneklerini "evet uygulanmalı" yahut "hayır uygulanmamalı" şeklinde değiştirmeniz daha uygun olur diye düşünüyorum.

Öte yandan;
Alıntı:
25 - Ötanazi uygulayan hekim sizce cezalandırılmalı mıdır? (Eğer a seçeneğin işaretlediyseniz 26. soruya geçiniz b seçeneğini işaretlediyseniz 26. soruyu boş bırakınız.)
Evet
Hayır
26 - Ötanazi uygulayan bir hekime sizce nasıl bir ceza verilmelidir?
Hapis cezası
Para cezası
Meslekten men edilme cezası
Diğer ( Lütfen yazı ile belirtiniz.)

Yukarıda bahsettiğim kafa karışıklığı burada kendisini net bir şekilde gösteriyor ve sanki bir çelişki varmış gibi algılanmasına sebep oluyor. Bu a/b şıklarının hangi soruya verilmiş cevap için olduğunun belirtilmesi kafa karışıklığını giderecektir. (BU SORUYA A-B demiş seniz diye açıklayıcı olmanız güzel olur)

Anketinize katıldım ve kişisel görüşümü burada da paylaşmaktan çekinmiyorum.

"Yaşamak hak ise yaşamamayı seçmek te haktır." diye düşünüyorum.